ua en ru

Українські феросплавники вимагають обмеження імпорту через перехід метпідприємств на закордонну сировину

Високі ціни внутрішніх виробників феросплавів змушують металургів переходити на імпорт. При цьому українські феросплавні підприємства продовжують вимагати від уряду пільг на електроенергію і введення імпортних обмежень.

За повідомленням Української асоціації виробників феросплавів та іншої электрометаллической продукції (УкрФА), вітчизняні феросплавні підприємства (Нікопольський, Стахановський і Запорізький феросплавні заводи - НФЗ, СФЗ і ЗФЗ, всі входять у групу "Приват") за півроку скоротили виробництво на 15,6% - до 500 тис. тонн. За різними групами товарів падіння склало від 8 до 38%. У 2011 р. вітчизняні феросплавні підприємства скоротили випуск продукції на 17% - до 1,2 млн тонн.

Всі спроби галузевих підприємств і асоціації вплинути на ситуацію поки успіхом не увінчалися. Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі відмовилася почати антидемпінгове розслідування імпорту феросплавів в Україну. Рішення комісії підтвердив Окружний адмінсуд Києва, відхиливши поданий УкрФА позов.

Обіцянки ЗФЗ закрити виробництво також не принесли успіху, незважаючи на те, що в березні ц.р. завод закрив один з цехів, звільнивши 1400 чоловік і перевівши на інших трьох-чотириденний робочий тиждень. Також не закінчилися нічим протести феросплавників під Кабміном і Адміністрацією Президента. Останній візит прем'єр-міністра в Запорізьку область теж не приніс ферросплавщикам очікуваного результату - Азаров ніяк не відреагував на маніпуляції з боку керівництва ЗФЗ.

Зазначимо, введення пільгових тарифів на електроенергію для феросплавних підприємств підтримав також Профспілки металургів і гірників України. При цьому, ціни на електроенергію в Україні залишаються одними з найнижчих в Європі і світі. За даними Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ), вартість електроенергії становить 0,09 євро/квт.год для підприємств II класу, а для першого - 0,07 євро/квт.год. У Польщі ці цифри становили 0,11 євро/квт.год і 0,099 євро/квт.год, а Чехії - 0,119 євро/квт.год і 0,107 євро/квт.год, відповідно. У Німеччині один квт.год обходиться взагалі 0,1195 євро для споживачів першого класу і 0,1340 євро - II класу, у Великобританії 0,1149 євро і 0,1019 євро відповідно.

Однак, введення загороджувальних мит, на думку фахівців, вигідно тільки ферросплавщикам, сконцентрованим групою "Приват". "Група "Приват" монополізувала ринок феросплавів і хоче домогтися від українських метзаводів більш високої плати за свою продукцію, ніж вони платять за імпортні феросплави", - відзначив незалежний експерт ринку ГМК Олександр Макаров.

Він підкреслив, що металурги готові миритися з усіма незручностями імпорту, але одержувати більш якісну продукцію. Зокрема, в травні імпортний феросиліцій (65% Si) обходився українським металургам в 1380-1445 дол./тонна, а вітчизняний - 1560-1725 дол./тонна.

При цьому на експорт українські ферросплащики постачали сплави значно дешевше, ніж продавали всередині країни. "Феросплави на експорт йдуть за ціною 900 дол./тонна на митниці, при реальній ціні на світових ринках в 1200-1500 дол./тонна. З якої, до речі, отримують сплави та українські заводи", - зазначив Макаров.

"Ми повинні ставити таку ціну для зовнішніх ринків, щоб залишатися конкурентоспроможними", - пояснив голова правління ЗФЗ Павло Кравченко. Він сказав, що додається до вартості транспортна складова - і в результаті покупці за кордоном отримують продукцію за тим же світовими цінами, що й українські компанії. Знизити на цю ж транспортну складову ціну для українських металургів, за його словами, неможливо.
Згідно з розрахунками ІА "Метал-Кур'єр", за підсумками п'яти місяців 2012 р. Україна недоотримала близько 950 млн грн валютних надходжень з-за експорту феросплавів за цінами, нижчими від середньоринкових. За підсумками року (при нинішньому обсязі виробництва) буде недоотримано 2,3 млрд грн. При цьому чистий збиток трьох заводів, що входять в УкрФА, в минулому році склав близько 3,8 млрд грн., і він, вважають фахівці, міг бути знижений при іншому підході феросплавних заводів до експортними цінами.

При цьому, металурги віддають перевагу імпортним сплавів не тільки тому, що вони дешевші. За словами Макарова, група "Приват" останні півтора року наполягає виключно на довгострокових контрактах, експортуючи на умовах спота. Такі контракти не дуже вигідні металургам, які зіткнулися з нестабільним попит на метал. На виробництво тонни сталі потрібно тільки 15 кг феросплавів, але ризикувати навіть цими грошима металурги, за даними "Металургпрому", відпрацювали в I кв. 2012 р. з рентабельністю мінус 11%, не будуть.