ua en ru

Згідно з опитуваннями, громадяни Ірландії схвалять Бюджетний пакт ЄС на референдумі

Громадяни Ірландії на референдумі схвалять Бюджетний пакт, запропонований Євросоюзом, свідчать опитування громадської думки в країні. Так, згідно з результатами опитування, проведеного на замовлення ірландської газети Sunday Business Post, 44% респондентів голосуватимуть на користь Бюджетного пакту, а проти - лише 29%. Близько чверті опитаних ще не визначилися, як будуть голосувати.

Як зазначає ірландська телекомпанія RTE, отримані дані свідчать про те, що громадяни країни дадуть "зелене світло" новому фіскальному договору з ЄС.

На цьому тижні прем'єр-міністр Ірландії Енда Кенні оголосив, що уряд винесе на всенародне голосування питання про приєднання країни до бюджетного пакту. Згідно ірландському законодавству, будь-які загальноєвропейські домовленості, що передбачають переуступку частини національних повноважень Брюсселю, повинні закріплюватися в конституційних поправках, а це, в свою чергу, вимагає проведення референдуму.

Раніше Ірландія двічі відмовляла на референдумах загальноєвропейським угодам. У 2001 р. ірландці проголосували проти так званого Ніццького договору, а в 2008 р. відхилили Лісабонську угоду. Правда, в обох випадках повторні референдуми схиляли чашу терезів на бік загальноєвропейських інтересів.

2 березня 2012 р. глави держав Євросоюзу, за винятком Великобританії та Чехії, підписали новий бюджетний пакт, офіційно іменований Договір про стабільність, координації і управління в Економічній і монетарному союзі. Договір вимагає закріпити на національному рівні положення про бездефіцитний держбюджет. За порушення бюджетної дисципліни передбачаються штрафи в розмірі 0,1% від ВВП країни.

Пакт носить юридично зобов'язуючий характер, він вступить в силу після того, як документ ратифікують, щонайменше, 12 країн-членів єврозони.

Обов'язок щодо дотримання положень документа покладається на всі країни зони євро, тоді як інші країни-члени ЄС можуть добровільно взяти на себе зобов'язання по дотриманню його положень до переходу на загальноєвропейську валюту.