ua en ru

НБУ продовжує кредитувати банки максимум на три місяці

Криза ліквідності не змусила Національний банк України (НБУ) активізувати довгострокове кредитування банків, пише "Комерсант Україна".

У I півріччі обсяг заборгованості кредитних установ скоротився всього на 297 млн грн - до 60,02 млрд грн, говориться у звіті НБУ. За його даними, операцій з регулювання ліквідності банків з початку року проведено на суму 9,4 млрд грн. Всі видані регулятором кредити були короткостроковими - максимум на 89 днів.

Піковими в залученні фінансування стали останні два місяці: якщо з 1 січня по 23 травня НБУ видав 2,68 млрд грн, то з 28 травня по 20 липня - 6,71 млрд грн. Довгострокових ресурсів він не надає.

"Нацбанк проводить тендери на рефінансування строком на два-три тижні під 7,5%. Кредити рефінансування на рік також можна отримати через тендери, але їх поки не було. Найтриваліший термін рефінансування - три місяці", - заявляв у середині липня директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст.

Деякі банки отримують фінансування регулятора.

"Нацбанк може встановлювати додаткові вимоги залежно від інструментів і термінів рефінансування, а також виду забезпечення кредиту. У результаті не всі банки можуть отримати необхідні кошти в потрібному обсязі і вчасно", - зазначила головний аналітик "Брокбізнесбанку" Олександра Федыка. Тому учасники ринку чекають впровадження однакового підходу до всіх.

"Зараз на грошовому ринку банки насилу можуть залучити ресурси тривалістю більше місяця. Тому надання рефінансування на 12 місяців, безсумнівно, поліпшить ситуацію з банківською ліквідністю. При цьому головною умовою має бути надання рефінансування всім банкам на рівних умовах", - підкреслив начальник відділу аналізу фінансових ринків "ІНГ Банку Україна" Олександр Печерицин.

У той же час НБУ активно скуповує у кредитних установ цінні папери - з початку року його портфель ОВДП виріс на 5,8 млрд грн.

"НБУ купує або продає державні облігації насамперед для регулювання обсягу гривні в обігу. У привілейованому становищі перебувають банки, які купили державні цінні папери за домовленістю між Мінфіном, НБУ і покупцем, незалежно від ринку", - відзначає аналітик "Укрсоцбанку" Тантелі Ратувухері.
При цьому банкіри продовжують мати потребу в коштах.

"Основним джерелом довгострокових ресурсів по -, як і раніше залишаються депозити юридичних і фізичних осіб. Якщо НБУ відновить практику рефінансування банків на один рік і більше, це вплине на депозитний ринок", - прогнозує директор казначейства "Банку Кредит Дніпро" Олег Курінний.

"Рішення проблем з ліквідністю за допомогою довгострокового рефінансування від Нацбанку залежить від обсягів - потрібно хоча б по 1 млрд грн на тендер для широкого кола учасників і курсової політики НБУ. Адже якщо вся доступна гривня буде йти на купівлю валюти, то особливого полегшення не буде", - пояснив начальник управління торговельних і брокерських операцій "Укрсиббанку" Микола Селехман.
Втім, ситуація поступово поліпшується.

"Депозити фізичних осіб в національній валюті в червні виросли на 2,46 млрд грн, а з початку року - на 22,1 млрд грн. Банкам є чим заміщати відсутність пропозиції на ринку міжбанківського кредитування. Якщо спекулятивне тиск на курс гривні зникне, ліквідність системи відновиться", - упевнений скарбник банку "Фінанси та Кредит" Олександр Александров.