ua en ru

Податковий індекс України за підсумками II-III кварталів 2012 р. підскочив з 1,9 до 2,42, - ЄБА

Європейська бізнес асоціація (ЄБА) за підсумками II-III кварталів 2012 р. зафіксувала поліпшення ситуації у фіскальній сфері, її податковий індекс підскочив з 1,9 до 2,42 балів з п'яти можливих, повідомляє видання "Комерсант-Україна".

У розпорядженні видання опинилися останні показники податкового індексу ЄБА за підсумками роботи підприємств у II-III кварталах. Як і в дослідженнях Світового банку та Державної податкової служби України (ДПСУ), оприлюднених в жовтні-листопаді, в опитуванні ЄБА зафіксовано статистичне поліпшення ситуації у фіскальній сфері. Загальний податковий індекс у порівнянні з 2011 р. збільшився на 0,59 - до 2,42 бала за п'ятибальною шкалою - при цьому формально покращилися всі основні чотири фактори. Більш істотно підвищилася оцінка простоти адміністрування податків і самого податкового законодавства - з 1,62-1,76 бала до 2,32. Менш динамічно покращувалися показники фіскального тиску (з 2,11 до 2,56 бала) та якості податкового обслуговування (з 2,36 до 2,53 бала).

Поліпшення показників в більшій мірі стало наслідком збільшення в дослідженні ЄБА частки малого та середнього бізнесу, який в 2012 р. став рідше стикатися з перевірками, ніж великий бізнес. "Вперше малий і середній бізнес відзначає зниження пресингу в податковій системі", - зазначила виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко. Ці компанії склали 45% вибірки асоціації. Відповідно, завдяки їх відповідям "на папері" зменшилася кількість перевірок бізнесу: 42% опитаних відповіли, що їх взагалі не перевіряли, тоді як раніше таких бізнесменів було тільки 21%.

Великий бізнес уникнув участі в опитуванні ЄБА, чим спотворив результати, зробивши їх більш позитивними, ніж насправді, говорить джерело, знайоме з підготовкою звіту. В останньому опитуванні брали участь 59 компаній, що вдвічи менше, ніж раніше. "Скорочення кількості респондентів говорить про те, що багатьом компаніям є про що сказати, але вони цього не зробили", - вважає він. Джерело додало, що великим компаніям можна "взяти і донарахувати податків більше", ніж малим.

З тих, хто виявив бажання відповісти на питання, 60% вважають, що податковий режим у II-III кварталах не сприяв залученню інвестицій і ведення бізнесу, а 54% компаній визнали процес підготовки податкової звітності важким. Прояв фіскального тиску полягає в пропозиціях сплати податків авансом - частка таких випадків зросла з 77% до 83%. У ДПСУ випадки податкового тиску не коментують, але відзначають, що кількість підприємств, на яких пройшли планові перевірки, скоротилося на 39% порівняно з минулим роком.

Фінансовий директор компанії "Інтеркабель Київ" (член ЄБА) Микола Стрільців відзначає, що ситуація в системі не погіршилася, але і не покращилася, а компанії більше стикаються з адміністративними бар'єрами, ніж з фіскальними. "Але одне побажання все ж буде - простота адміністрування податків і передбачуваність системи", - додає він.

У ДПСУ досягнення в II-III кварталах оголосили результатами своєї політики спрощення податкового адміністрування. "До кінця 2012 р. витрати часу на податкову звітність знизяться до 320-350 ч. Скоротити документообіг і заощадити час платників дозволить подальша гармонізація податкового і бухгалтерського обліку, перехід до подачі заяв про реєстрацію платників ПДВ в електронному вигляді, впровадження електронного кабінету платника податків, через який будуть надаватися дистанційні податкові послуги в режимі реального часу", - зазначають у прес-службі ДПСУ. При цьому витрати часу на податкову звітність за 2011 р. скоротилися з 657 до 491 ч.

Читайте також: Прибуток підприємств України за 9 міс. 2012 р. знизився на 19,6% - до 135,9 млрд грн