ua en ru

Механізм індексації грошових доходів громадян України потребує врегулювання, - Рахункова палата

Запроваджений у 1991 р. в Україні механізм індексації грошових доходів громадян для підвищення їхньої купівельної спроможності в умовах зростання цін на споживчі товари і послуги є недосконалим та потребує врегулювання. Про це заявила колегія Рахункової палати за підсумками розгляду звіту про проведення відповідного аналізу, передає прес-служба Рахункової палати.

"Численні зміни механізму оплати праці обмежували право працюючих на отримання додаткових доходів. Нечіткість у визначенні базового місяця, з якого розпочинається індексація заробітної плати, негативно позначається на доходах тих, хто, зокрема, звільняється у зв'язку з реорганізацією (ліквідацією) підприємства, установи чи організації, прийнятий до новоствореного закладу шляхом переведення або виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника тощо", - йдеться в повідомленні Рахункової палати.

Як зазначається в звіті, незважаючи на те, що індексація оплати праці "запроваджена для підтримання життєвого рівня насамперед найменш захищених громадян, доходи саме цієї категорії не підпадають під дію наявного механізму. Це стосується, зокрема, працівників бюджетної сфери 1-5 тарифних розрядів єдиної тарифної сітки, оплата праці яких змінюється щокварталу разом зі зміною мінімальної заробітної плати. Індексація у таких випадках не застосовується".

Аудитори зазначили, що державними органами, уповноваженими на здійснення нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, проводилась певна робота з питань контролю за індексацією оплати праці працівників бюджетної сфери. "Однак ці заходи були недостатніми і малоефективними для попередження й усунення порушень у цій сфері, зокрема, через недостатню штату чисельність державних інспекторів праці (1,5 тис. підприємств на одну штатну одиницю державного інспектора праці), укомплектованість лише на 60% наявних штатних одиниць Держпраці, зволікання з реформуванням її структури і штатів", - йдеться в звіті колегії Рахункової палати.

"Зазначена проблема потребує невідкладного нормативно-правового врегулювання. На жаль, проект змін до порядку проведення індексації грошових доходів населення, підготовлений Мінсоцполітики, не пропонує усунення наявних проблем у діючому механізмі індексації оплати праці бюджетників", - зазначили в Рахунковій палаті.

Нагадаємо, за звітом Рахункової палати, Державна судова адміністрація у 2011 р. неефективно використала понад 8,5 млн грн на діяльність місцевих судів.