ua en ru

Інвестори впевнені в подальшому зниженні світових котирувань

Втратили трильйони доларів на зниженні глобальних фондових індексів інвестори намагаються відіграти свої кошти на падаючих ринках. Все більше учасників торгів відкривають короткі позиції по цілому ряду паперів, роблячи ставку на те, що в найближчі місяці фондові ринки не буде чекати нічого хорошого, свідчать дані Bloomberg і Data Explorers.

У вересні учасники ринків взяли в борг 11,6% всіх наявних в обігу акцій. Цей показник дозволяє досить точно відстежити кількість відкритих коротких позицій на ринку, адже найпоширеніша причина для взяття паперів в кредит - це гра на пониження. Примітно, що ще в липні відповідний показник дорівнював лише 9,5% від усього вільно звертається обсягу паперів - зростання в 2,1 п.п. виявився найбільш стрімким за останні п'ять років.
Розвиваються "ведмежі" настрої серед інвесторів легко зрозуміти: 37 з 45 найбільших фондових ринків планети з середини червня встигли просісти приблизно на 20%, зменшивши сукупну капіталізацію публічних компаній на 11 трлн дол - ця сума порівнянна із сукупним ВВП країн БРІК. Окремі європейські ринки встигли втратити по 25%. У число "лузерів" увійшли французький індекс CAC40 і німецький DAX. Китайський Shanghai Composite, хоч і падав не такими стрімкими темпами, але вчора опустився до показників березня 2009 року. У цілому індекс MSCI All-Country World складає зараз лише половину свого рекордного за останні 16 років значення і поступово наближається до історичного мінімуму, зафіксованого в 2009 році.
Поточні фінансові проблеми США та ЄС змушують інвесторів ставити на падіння акцій компаній не тільки банківського сектора. Так, однією з найбільш "песимістичних" паперів в США зараз є акції найбільшого виробника алюмінію, компанії Alcoa. Ставки на пониження курсової вартості активу зроблені відносно 4,4% вільно обертаються на біржі паперів. Іншими «чемпіонами» в цьому відношенні є компанії Pfizer і General Electric - за останній місяць інвестори збільшили свої короткі позиції по цих акціях на 22 і 13% відповідно. Європейські інвестори виявилися дещо стриманішими в порівнянні зі своїми американськими колегами - середній сукупний розмір відкритих коротких позицій по одній компанії не перевищує 2,8% від торгованих акцій. Правда, у ряді країн Старого Світу все ще діє тимчасова заборона на короткий продаж паперів 66 представників банківського сектора.
Одним з рекордсменів за відкритими коротких позиціях зараз є Гонконг.Ставка на зниження курсової вартості місцевих акцій тут зроблена щодо паперів сукупною вартістю 1,6 млрд дол Це приблизно 14% ринку - найвищий показник з 1999 року.
Варто відзначити, що серед експертів немає єдиної думки щодо тривалості "ведмежого" тренда на фондових ринках планети. За найоптимістичнішими прогнозами, падати ринки будуть ще близько місяця. "Тут все безпосередньо залежить від політиків і їх здатності представити інвесторам чіткий план дій перед обличчям нової кризи. Від США тут чекати нічого доброго не доводиться, тому надія залишається лише на Європу. Якщо на саміті G20 в Каннах на початку листопада влада зможе переконати інвесторів у те, що шлях до вирішення проблеми знайдений, то нас чекає тривале ралі. В іншому випадку ми продовжимо падати ", - сказав головний економіст ING Bank Роберт Корнелл.