ua en ru

Голосування в Кіпрі по податках перенесено на 20 березня

Засідання кіпрського парламенту, на якому має бути розглянуто законопроект, що вводить податок на банківські вклади, перенесено повторно - з вівторка на середу, оголосила Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC), повідомляє "Росія 24".

У пресу просочився чорновий варіант нового закону Кіпру про податки на банківські депозити. Згідно з даними агентства Reuters вклади до 20 тис. євро звільнять від сплати збору. З депозитів від 20 до 100 тис. євро спишуть 6,75%. Тим, хто зберігає на рахунку в кіпрських банках понад 100 тис. євро, доведеться віддати майже 10%. З депозитів вище 500 тис. євро можуть списати 12,5%.

Раніше Єврогрупа пропонувала вилучити приблизно 7% з вкладів до 100 тис. і 10% - з великих вкладів. У будь-якому випадку для отримання кредиту в 10 млрд євро Кіпру необхідно зібрати самостійно майже 6 млрд євро. Сума, яка надається в кредит Євросоюзом, здавалася достатньою для порятунку банківської системи ще минулого тижня. Але в світлі останніх новин ситуація може кардинально змінитися.

Банки острова рятує від колапсу лише те, що вони закриті наказом Мінфіну. Після їх відкриття очікується масовий відтік коштів з вкладів. 10 млрд євро виявляться незначною сумою, адже загальний обсяг тільки іноземних вкладів перевищує 25 млрд євро. Це більше річного ВВП острова.

В той час, як криза у зв'язку зі спірними вимогами Єврокомісії загрожує вийти за межі Кіпру, Греція поспішає заспокоїти вкладників банків на території країни, а мер Лондона закликає росіян відкривати вклади в британських банках.

Міністр фінансів Греції Янніс Стурнарас сьогодні виступив із заявою про те, що "кіпріотський" податок на депозити грецьким вкладникам не загрожує.

"Я підтверджую, що немає абсолютно ніякої небезпеки для грецьких вкладників незалежно від того, зберігають вони гроші в кіпрських банках на території Греції, грецьких банках або в будь-яких інших банках в країні. Проблема з депозитами на Кіпрі - це одиничний випадок. Це підтвердили Європейська комісія та Європейський центральний банк", - сказав Стурнарас.

"Важливо, що зараз думають вкладники. А вони зараз, безумовно, турбуються, що буде з їхніми грошима. Якщо зараз цей одноразовий податок все ж схвалять, то в майбутньому не виключено, що історія повториться знову. Зрештою згадайте історію з "стрижкою" грецьких боргів. І ще одна небезпека полягає в тому, що хвилювання може перекинутися і на інші периферійні країни. Свої гроші з банків почнуть активно вилучати вкладники в Іспанії та Італії", - коментує професор макроекономіки університету Кіпру Сафроніс Клерідіс.

"Ефект від схвалення подібного закону може бути колосальним. І не дивіться на те, що це маленька острівна держава. В першу чергу потрібно пам'ятати, що це країна єврозони. І якщо тут дозволять ввести подібний податок, не виключено, що приклад наслідують й інші проблемні країни регіону. Подивіться на ту ж Іспанію, де знаходиться величезна кількість банків. Уявіть, якщо такий податок накладуть на вкладників і в цій країні. Це вже буде катастрофа", - говорить головний економіст ING Філіп Ледентю.

Уряд Кіпру зараз фактично знаходиться між молотом і ковадлом. Якщо кіпрський парламент висловиться за податок, це означає втечу інвесторів. Якщо проти - острів втратить кредитів з боку ЄС, в яких гостро потребує, і країна опиниться на межі дефолту.

Втім, ризик залишитися без європейських траншів великий і при позитивному рішенні. Свою згоду на фінансування Кіпру повинен дати бундестаг. А там далеко не всі поділяють точку зору канцлера Меркель. Політичні супротивники дорікають її в марнотратстві. До того ж в німецькому парламенті за Кіпром міцно закріпилося амплуа "фінансової пральні", яку багато хто не проти закрити.

Іншого виходу, окрім як частково списати вклади в банках, у Кіпру немає, вважає колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін. Але цю схему обов'язково треба погодити з усіма власниками кіпрських депозитів.

"У частині проблеми Кіпру, по якій потрібно знаходити рішення, - часткове списання, а таким чином, втрата вкладів, це практично неминуче... Я вважаю, якщо буде 10% втрат, то всі вкладники можуть зітхнути спокійно, тому що в іншому випадку... втрати будуть істотно більше", - сказав Кудрін.

Російський капітал, який може піти з Кіпру, з радістю приймуть у Великобританії. Мер Лондона Борис Джонсон заявив, що готовий розстелити бізнесу з РФ "червону килимову доріжку".

"Той російський капітал, який зараз має намір переглянути свої відносини з Кіпром, чекають в Лондоні. Ми готові розстелити червону килимову доріжку для російського бізнесу. Чому б і ні? Ми зацікавлені в російських грошах", - заявив Джонсон.

Читайте також: Кіпр пропонує не обкладати одноразовим податком вклади менше 20 тис. євро