ua en ru

Договір “Нафтогазу” про постачання газу з Німеччини наштовхує на думку про введення в газові схеми нового тіньового посередника, - Медведчук

Договір НАК «Нафтогаз України» про постачання газу з Німеччини через Польщу наштовхує на думку про впровадження в газові схеми нового тіньового посередника. Про це у своєму блозі написав лідер громадського руху «Український вибір» Віктор Медведчук.

«Першого листопада «Нафтогаз» підписав контракт, який наш уряд вважає чи не доленосним. Український монополіст домовився про постачання газу з Німеччини через Польщу. Походження газу невідомо. Неважко здогадатися, що російський - оскільки, якби газ був з Норвегії або Катару, про цю перемогу диверсифікації над здоровим глуздом напевно розтрубили б у пресі. Ціна газу - комерційна таємниця? Знову ж таки, будь ціни хоч скільки-небудь нижче російських, про це сурмили б з кожного праски, не те, що з підконтрольних владі телерадіоканалів. Що, загалом, природно», - написав Медведчук.

Читайте також: "Нафтогаз" у листопаді може почати купувати газ у німецької RWE в об'ємі 1 млн куб. м в день

Він зазначив, що не може російський газ з Німеччини коштувати дешевше, ніж той самий газ з Росії: «Німеччина отримує газ приблизно 450 дол. за 1 тис. куб. м (для Європи це небагато, у німців серйозні знижки завдяки участі у спільних з Росією газотранспортних проектах), але для України російський газ все-таки ще дешевше (позначається менша транспортне плече, плюс знижка за оренду бази Чорноморського флоту). Зрозуміло, що на таких умовах обсяги законтрактованого газу не могли бути великими. Всього за два місяці, що залишилися 2012 р. домовилися поставити в Україну аж... 56 млн. куб. Або трохи більше 0,1% річної потреби нашої країни. Якщо ви вважаєте, що цей мікроскопічний контракт не має жодного сенсу, ні економічного значення, давайте про це поговоримо».

«Абсолютно очевидно, що при великих обсягах транспортування така схема може існувати тільки на папері. Газотранспортна система Європи і України не гумова, щоб спочатку прокачувати російський газ через нашу країну, потім через Польщу і Німеччину, а потім тим же маршрутом повертати паливо назад. Це безглуздо, дорого і просто технічно неможливо. Якщо серйозно обговорювати подібну «диверсифікацію», то ми зрозуміємо, що єдино можливий варіант - це купувати той же самий російський газ на російсько-українському кордоні, але тільки через німецького посередника. Можливо, того самого, який зараз за невідомою ціною продає газ Україні невідомого походження. А тепер, як кажуть шахраї на вокзалі, уважно слідкуйте за м'ячем. Навіщо країні, ні на йоту не змінюючи географію поставок, купувати російський газ через посередника? Може, мета цієї маніпуляції полягає саме в тому, щоб відмовитися від прямих контрактів між країнами і ввести в цю схему приватну компанію?», - зазначив лідер «Українського вибору».

Він нагадав, що щось подібне вже траплялося не настільки давно. «Це було одним з перших рішень попереднього президента Віктора Ющенка - з самого початку свого правління він узяв курс на те, щоб розірвати чинні газові контракти і додати посередницьку структуру, яка купує газ у Росії і продає Україні. Насправді головне злочин проти України було скоєно, коли за ініціативою української сторони (!!!) був розірваний контракт на постачання газу за ціною 50 дол. за 1 тис. куб. м, і до того ж ціна за транзит російського газу була виведена в окремий контракт. Мета - введення посередника, який, існуючи фактично на папері, щомісяця отримує мільярдні прибутки», - упевнений Віктор Медведчук.

«Як би я особисто не ставився до Юлії Тимошенко, але, як це для багатьох не дивно звучить: вона, мабуть, була єдиним українським політиком, який виступав проти схем в газовій сфері і виступала за прозорі контракти саме на міждержавному рівні. Які б оптимістичні передвиборчі заяви звучали про нашої майбутньої енергетичної незалежності, той факт, що російський газ буде відігравати важливу роль для економіки України ще багато років, не підлягає сумніву. Проблема ціни на газ сьогодні одна з найбільш важливих для економічного благополуччя країни. І вирішувати її потрібно на найвищому рівні, а не декларацій або політичними маневрами», - резюмував політик.

Читайте також: Видобуток сланцевого газу в Україні - наочний приклад ігнорування думки громадян, - Медведчук