ua en ru

Amazon, Google і Starbucks звинуватили в аморальному ухилянні від податків у Великобританії

Представники Бюджетного комітету парламенту Великобританії звинуватили американські компанії Amazon, Google і Starbucks в тому, що ті на формально законних підставах ухиляються від виплати податків в британський бюджет, пише газета Daily Telegraph. Для виведення зароблених на території Британії коштів компанії використовують складні бухгалтерські схеми, які парламентарі називають цинічними і несправедливими.

"Ми не звинувачуємо вас у порушенні законів. Ми звинувачуємо вас в аморальності", - заявила голова Бюджетного комітету Маргарет Ходж.

Скандал спалахнув після того, як стало відомо про те, що Starbucks уклала з податковою службою Нідерландів, де розташована європейська штаб-квартира компанії, угоду про надання їй пільги по податкам. Британські парламентарії впевнені, що доходи, з яких Starbucks платить податки в Нідерландах, компанія заробляє в першу чергу у Великобританії.

За їхніми підрахунками, у Великобританії на Starbucks працює близько 6500 осіб, тоді як в Амстердамі лише 220. Податків ж в британську скарбницю підрозділ Starbucks платить вкрай мало, так як числиться збитковим, але при цьому постійно перераховує великі кошти головної компанії в США, а також голландському і швейцарському відділенням у вигляді платежів за інтелектуальну власність і відсотків по позиках.

Аналогічні претензії представники Бюджетного комітету пред'являють і компанії Amazon, яка містить в Британії свої склади, має близько 15 тис. працівників, але при цьому всі операції проводить через Люксембург.

"Весь ваш бізнес ведеться тут, але ви не платите тут податків, і це дійсно обурює нас", - обурюється Ходж.

Член парламенту Великобританії від Консервативної партії Чарлі Елфік відзначає, що транснаціональні компанії недоплачують в британську скарбницю мільярди доларів. Один тільки Google, за його підрахунками, в 2011 р. заробив у Британії 2,5 млрд фунтів стерлінгів, а податків за той же рік заплатив лише на 3,4 млн фунтів, що становить приблизно 0,4% отриманого доходу. При цьому середньосвітова ставка податку для Google становить приблизно 21%.

Читайте також: Антимонопольники США пригрозили Google великомасштабним судовим розглядом

"Сьогоднішня заява Бюджетного комітету підкреслює необхідність податкової реформи. Те, що американські транснаціональні корпорації можуть не платити податків у Великобританії - це просто несправедливо по відношенню до британського бізнесу", - написав Елфік в своєму мікроблозі.

За словами парламентарія, ухиляючись від сплати податків, іноземні компанії виявляються в більш вигідному порівняно з місцевими підприємцями положенні. А це не просто несправедливо, але і погано позначається на економічному зростанні країни.

Нагадаємо, що в червні 2012 р. Парламентська асамблея Ради Європи закликала держави Євросоюзу відмовитися від скорочення витрат на соціальну сферу, а замість цього обкласти підвищеними податками доходи найбільш багатих громадян і посилити заходи по боротьбі з податковими злочинами.