ua en ru

"Газпром" заявив, що ідея створення консорціуму з управління ГТС України не є для компанії пріоритетом

Створення консорціуму з управління газотранспортною системою (ГТС) України не є для ВАТ "Газпром" пріоритетним. Про це повідомив журналістам голова правління "Газпрому" Олексій Міллер. "Ця ідея не належить до пріоритетних", - підкреслив він. Відповідаючи на питання про хід переговорів по газу з Україною, Міллер сказав: "Контрольний пакет акцій "Газпрому" належить державі, і ми реалізуємо всі міжурядові домовленості, але вони мають бути доведені до логічного завершення і належним чином оформлені". "В даний час між "Газпромом" і "Нафтогазом" діють контракти на транзит і на постачання газу до 2019 р., ми працюємо строго по цих контрактах, і ніяких інших документів або угод на сьогодні немає. "Газпром" відкритий до діалогу і пошуку компромісів. Ми чекаємо делегацію України для проведення переговорів на цьому тижні", - уточнив глава "Газпрому".
Напередодні глава українського уряду Микола Азаров заявив, що РФ і Україна досягли прогресу в переговорах по газу. За словами Азарова, компроміс був знайдений завдяки планам створення консорціуму на базі газотранспортної системи (ГТС) України. "Російська сторона погодилася з нами про створення трибічного консорціуму за участю Європейського союзу. Це, безумовно, підвищить надійність нашої газотранспортної системи і створить можливість для Європи безперебійно отримувати газ", - сказав Азаров, не повідомивши більше ніяких деталей.
Пізніше представник "Газпрому" Сергій Купріянов повідомив: "На даний момент ніяких домовленостей про зміну умов контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом України" немає. Разом з тим на переговорах, що відбулися в минулі вихідні, позиції по питаннях газової співпраці вдалося зблизити. Попереду ще дуже велика робота".
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло до особливо гострої фази на початку вересня 2011 р. у зв'язку із зростанням цін на газ, що планується. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір понизити обсяг газу, що купувався в Росії, до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний сплатити мінімум за 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.
Незабаром після цього прем'єр-міністр України Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідований як юридична особа, а всі контракти з нею (у тому числі і з "Газпромом") будуть переглянуті. Росія ж погрозила подати за це на Україну до суду, підкресливши, що перегляд контрактів можливий лише при злитті "Нафтогазу" з "Газпромом".
Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження складає 30% від ціни газу, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка розповсюджується на обсяги постачань в 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в подальші роки.