ua en ru

ВР зобов'язала при реєстрації ЗМІ вказувати їх засновників і співзасновників

Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні як закон проект закону № 2731, ініційований Кабінетом міністром, яким пропонується встановити необхідність вказувати засновників і співзасновників ЗМІ при їх реєстрації. За проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності щодо засобів масової інформації" проголосували 322 народних депутата з мінімально необхідних 226.

Даний законопроект був виставлений Міністерством юстиції на громадське обговорення в липні минулого року і є одним їх законопроектів, необхідних для подальшої євроінтеграції України.

Законом передбачено, що при подачі заяви про видачу або продовження ліцензії на мовлення мають зазначатися юридична та фактична адреси, код ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а за її відсутності - серія та номер паспорта засновника або співзасновників, власника або співвласників телерадіоорганізації.

Також, відповідно до закону, необхідно вказувати аналогічну інформацію про акціонерів, які на момент подачі заяви володіли пакетами акцій в більш ніж 5%.

Крім того, передбачається зобов'язати інформаційні агентства (ІА) вказувати у своїх випусках відомості про засновника і співзасновниках ІА.

Законом передбачається подання відомостей про засновника і співзасновниках друкованого видання, а також пов'язаних з ними осіб при державній реєстрації друкованого ЗМІ.

Документ також дає визначення терміну "пов'язані особи". Зокрема, це юридичні або фізичні особи, які здійснюють контроль за засновником і співзасновниками ЗМІ, а також юридична особа, за яким засновник здійснює відповідний контроль. У разі, якщо одним із співзасновників ЗМІ є фізична особа, пов'язаними з ним особами вважаються також члени його сім'ї (чоловік, дружина, діти і батьки, мачуха та вітчим), спільно з якими вона здійснює контроль за ЗМІ.

Введено також заборону на створення і діяльність телерадіоорганізації, засновником або власником якої є юридична або фізична особа (нерезидент), що діє в Україні, але зареєстроване в офшорній зоні.

Рада визначила підстави для відмови у державній реєстрації ЗМІ, якщо засновником порушуються гарантії від монополізації друкованих засобів масової інформації.

Зокрема, така відмова може бути у випадку, якщо фізична або юридична особа сама або через пов'язаних осіб володіє частками (паями, акціями), які забезпечують досягнення 50 і більше відсотків голосів у вищому органі юрособи, що є засновником (співзасновниками) друкованого ЗМІ.