ua en ru

Анатолій Петренко: “Митниця має займатися митом, а податкова – податками”

Автор: RBC.UA
Голова ДПС в Київській області Анатолій Петренко в інтерв'ю РБК-Україна розповів про своє бачення злиття податкової та митниці, необхідність відшкодування ПДВ в автоматичному режимі та поділився своїми поглядами щодо деяких нововведень у Податковому кодексі.

РБК-Україна: Яку суму автоматичного відшкодування ПДВ було повернено підприємцям Київської області станом на 20 червня 2011 року?
Анатолій Петренко: Якщо брати суми, то, мабуть, вони невеликі - 6,2 млн грн з початку року. Але це та база, з якої треба стартувати, і на якій відпрацьовані наші найкращі, сумлінні платники. Це три платники податків: ТОВ «Омега Мінералз» в квітні п.р. (0,4 млн грн), ВАТ «Елопак Фастів» в травні п.р. (2,7 млн грн) та червні п.р. (2 млн грн), ПАТ «Трібо» в червні п.р. (1,1 млн грн).
Крім того, аналіз подання звітності з ПДВ в червні п.р. вказує, що чотири платники отримають бюджетне відшкодування в автоматичному режимі у липні на загальну суму 5,6 млн грн. Це два платники, які вже відшкодовувались в автоматичному режимі - ТОВ «Омега Мінералз» та ВАТ «Елопак Фастів», а також два платники, які вперше скористаються цим правом - ПАТ «ПЕНТОПАК» (0,9 млн грн) та ТОВ «КИЇВ-КЕТЕРІНГ» (3,4 млн грн). Ці платники зуміли підготуватись і, як кажуть, справа пішла.
РБК-Україна: За якими критеріями найчастіше податкова відмовляє підприємцям в автоматичному відшкодуванні ПДВ?
Анатолій Петренко: Їх декілька. Найчастіше зустрічаються «соціальні» відмови - якщо не відповідає вимогам виплати зарплати в 2,5 рази вище від мінімальної. Це проблема для багатьох підприємців і для багатьох платників податків, оскільки така велика зарплата не в усіх є. Але це вимога, яка говорить про те, що платник повинен бути економічно стабільним, мати постійних робітників і забезпечувати економічний приріст виробництва.
РБК-Україна: На Вашу думку, така система автоматичного відшкодування ПДВ - позитивний досвід для України?
Анатолій Петренко: Не тільки для України, а для всього світу, де працює така система - великий позитив. Це говорить про велику свідомість і культуру платника податків. Це говорить про довіру до існуючої системі оподаткування і про те, що ця система (оподаткування) дійшла до балансу між бізнесом і державою при посередництві податкової системи. Ця взаємна довіра моделюється на автоматичному відшкодуванні і дає можливість виховувати й інших платників у руслі сумлінної сплати податків.
РБК-Україна: Отримання автоматичного відшкодування ПДВ спрощує податкову систему для підприємців чи навпаки?
Анатолій Петренко: Я б не сказав, що спрощує, вона ускладнює і для платника, і для адміністратора, податківця, оскільки потрібно чітко виконувати свої обов'язки. Це дисциплінує, це напружує, це постійно треба виконувати. Є такі платники, які уже готові працювати, але розуміють, що можуть допустити помилки чи якісь відходження - і не йдуть на автоматичне відшкодування.
Є один із наших крупних платників, якого ми заставляємо і наполягаємо, але він весь час знаходить якісь несуттєві ухилення - і ми й надалі наполягатимемо, щоб ДМА «Бориспіль» отримував відшкодування ПДВ в автоматичному режимі. Адже це підвищить наш міжнародний імідж, оскільки дана організація веде основні об'єкти Євро -2012 і має великі суми інвестицій. А ось внутрішня система ДМА «Бориспіль» обліку, звіту не зовсім доопрацьована.
РБК-Україна: Які основні причини того, що такі представники великого бізнесу відмовляються від автоматичного відшкодування ПДВ?
Анатолій Петренко: Власний переляк перед новим. Але ми їм доведемо і думаю доопрацюємо цього платника (ДМА «Бориспіль»). А взагалі, у нас таких платників, які вже «на підході» і готові будуть отримувати відшкодування ПДВ в автоматичному режимі ще 15. У них по 0,5-1 критерію не доопрацьовано. Відповідно, з такими платниками проводиться роз'яснювальна робота щодо переваг автоматичного відшкодування ПДВ, спільно з платниками вживаються заходи щодо усунення розбіжностей між їх звітними даними та звітними даними їх контрагентів. Це дозволить найближчим часом залучити ці підприємства до автоматичного відшкодування.
Якщо ми залучимо цих 15 платників, тоді у нас буде більше 50% відшкодувань ПДВ в автоматичному режимі.
РБК-Україна: З моменту цього нововведення пройшло достатньо часу аби можна було би робити висновки про здобутки, а найголовніше про недоліки системи. Чого нині бракує системі відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, аби зробити його масовим?
Анатолій Петренко: Аби зробити його масовим, треба ще раз провести велику просвітницьку роботу серед платників податків. Крім того, потребує удосконалення електрона звітність, підпис та ін. Відповідно, мабуть, треба послабити й ті критерії, які існують згідно законодавства і вимог уряду, але до цього треба підходити серйозно. Якраз практика чотиримісячної роботи в такому режимі й показує, за якими показниками треба піти на зустріч платникам податків.
РБК-Україна: Нещодавно Світовий банк, оприлюднивши інфляційні прогнози, дав кілька рекомендацій щодо підвищення зростання української економіки. Банк, зокрема, порадив дещо спростити критерії, без виконання яких підприємець не отримає відшкодування ПДВ в автоматичному режимі. Їх аж 16. На Вашу думку, які саме критерії варто було б спростити?
Анатолій Петренко: Мабуть, треба знизити вимоги щодо мінімальної зарплати і економічного росту підприємств - це те, що є перепоною. До речі, автоматичне відшкодування може отримати й платник, у якого ці показники нижчі від потрібних. Однак, якщо при цьому у нього є чітка система і чітка економічна обґрунтованість, тоді можна з ним працювати.
РБК-Україна: В Податковому кодексі (ПК) є таке нововведення, яке ділить підприємців на три категорії - в залежності від виду діяльності, кількості найманих працівників та річного доходу х прив'язкою до мінімальної зарплати. Наскільки це необхідно і чи не розпочнуться масові махінації на такому підґрунті, мається на увазі приховування реальних доходів та видача зарплат у «конвертах»?
Анатолій Петренко: Якраз це й робиться для того, аби унеможливити такі махінації. Розбивка на різні ступені дає можливість підходити до роботи з підприємцями не узагальнено, а залежно від економічного стану. Достатньо розвинені, з великими прибутками, з великою кількістю працівників підприємства розуміють, що від ПК не відійдеш і треба з ПК працювати. Нам цікава якраз нижня планка (підприємства з нижчими показниками), адже верхня планка завжди все витримала.
РБК-Україна: Не таємниця, що ПК підтримує представників крупного бізнесу. Як в теперішніх умовах себе поводять представники малого та середнього бізнесу?
Анатолій Петренко: Я не можу твердо говорити, що ПК розрахований лише на представників крупного бізнесу. ПК чітко розмежовує малий, середній та великий бізнес. Це велика його перевага. Чому? Тому що він дає можливість правильно сконцентруватися і вести комерційну діяльність в цьому напрямку.
ПК визначає нові етапи: малий бізнес повинен переходити в середній, а середній у великий. Таким чином буде забезпечуватись ріст економіки в державі. Якщо розвивати малий бізнес і зменшувати великий, то буде диспропорція, спад економіки. Адже головні обсяги й обіги йдуть через монополію в усьому світі.
Дехто хоче спекулювати на цих питаннях. Якщо дивитись збоку - і у нас так: зменшилася кількісно спрощена система на більше ніж 9 тис., не всі пішли брати свідоцтва платників ПДВ. Однак на спрощеній системі залишається 106 тис. платників податків, з яких всього 10 тис. відійшли. Це говорить про те, що іде очистка, при чому, іде очистка в тому форматі, що фізичним особам на спрощеній системі, які плуталися в великому бізнесі і були підставними моментами для маніпуляцій, ПК «поставив крапку».
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте ідею, яка нещодавно з'явилася у Міністерстві фінансів щодо об'єднання податкової та митної служб у єдину? Чому цього не сталося?
Анатолій Петренко: Щоб це сталося, потрібно щоб пройшов певний час і відповідно відпрацювати законодавство. Адже і податкова і митна служба мають свою законодавчу базу, і як об'єднають їх в праці - дуже складно уявити. Для цього повинен пройти великий законотворчий процес.
РБК-Україна: Це дійсно необхідно? Чи можливо, це просто намагання влади відвернути уваги суспільства від більш нагальних проблем?
Анатолій Петренко: Моя думка: треба щоб митниця займалася митом, а податкова - податками, а зараз іде «вінегрет», за який дуже важко розплачуватися. Митниця знімає ПДВ при перетині кордону і потім ми повертаємо ПДВ за те, що пройшло - і є велика диспропорція. Таким чином, більше 1 млрд грн у нас зараз не відшкодовані тільки тому, що ми не можемо покрити всі ті претензії платників з повернення ПДВ, яке сплатили на митниці.
Якби ми чисто брали через вексельну форму чи через пряму проплату ПДВ, то ми б точно орієнтували і державу, і всі фінансові органи на те, що «залиште нам кошти на відшкодування».
Бачте, ми мало працюємо на автоматичному відшкодуванні, а загальне відшкодування у нас порівняно з 2010 р. виросло в 5 разів (2010 р - 110 млн грн, 2011 р - майже 600 млн грн). Ми практично «закриваємо» всіх виробників - і в загальному, і в автоматичному режимі, а борг митниці зависає. Люди невдоволені і невдоволені іноземні інвестори, які вкладають свій капітал у вітчизняне виробництво.

Спілкувалась Олена Вечеровська