ua en ru

Обсяги ринку M&A в Україні в 2012 р. можуть бути на рівні попереднього року, - Ernst & Young

Для України 2012 р. з точки зору обсягів угод на ринку M&A нічим особливо від минулого відрізняться не буде. Таку думку висловив керівник відділу M&A Ernst&Young в Україні Владислав Остапенко. «Не всі фактори, зазначені в глобальному прогнозі, можуть вплинути на український ринок, але варто зазначити, що в країні дійсно склалася цікава ситуація з точки зору можливостей консолідації у багатьох галузях. Активність зарубіжних інвесторів спрямована зараз в основному на ринки, що розвиваються, у тому числі на Україну, і, за умови відсутності будь-яких глобальних потрясінь обсяги ринку M&A цілком можуть бути на рівні попереднього року», - сказав Остапенко.

Загалом, ринок M&A в 2012 р. може стати динамічнішим, ніж вважають багато аналітиків. Таку думку висловив заступник керівника міжнародної практики консультаційних послуг з операцій Ernst&Young Піп МакКрості. «Очевидно, що макроекономічні чинники будуть впливати на ситуацію, однак є фундаментальні причини, що вказують на те, що ринок M&A може стати динамічнішим, ніж багато хто вважає», - вважає МакКрості.

Серед причин, за якими 2012 р. для ринку M&A може стати більш сприятливим, ніж очікувалося експерт називає впевненість ділового співтовариства в благополуччі світової економіки. Дві третини керівників міжнародних компаній з високою капіталізацією вважають, що ситуація на ринках має, щонайменше, стабільний вигляд. Така впевненість найбільш характерна для ПЕК, нафтогазової, металургійної і видобувної промисловості.

Також в Ernst&Young нагадують, що ринок злиттів і поглинань в 2011 р. виріс на 7% і показник міг би бути вищим, якби не зниження кредитного рейтингу США і не криза в Єврозоні. Вони привели до падіння обсягу операцій M&A на 24% порівняно з першим півріччям. Незважаючи на це 41% міжнародних компаній з високою капіталізацією планують угоди M&A в 2012 р.

Також експерт зазначає, що великі міжнародні компанії зберігають вільний доступ до кредитних ресурсів на міжнародному ринку, тоді як через погіршення стану європейської економіки багато підприємств можуть зіткнутися з труднощами в галузі залучення кредитів. Наголошується, що загальний обсяг вільних коштів, накопичений компаніями, перевищує 2,3 трлн. дол США, що можна порівняти із сукупним обсягом угод M&A в 2011 р.

Серед причин, які можуть підстьобнути активність на ринку злиттів і поглинань, гарний вплив антикризових заходів 2009 р. Компанії посилили баланси, скоротили витрати і знизили загальні фінансові ризики. Сукупна заборгованість компаній за три роки значно скоротилася: у 61 % співвідношення між позиковими і власним капіталом становить менше 25%.

Важливою рушійною силою угод M&A в окремих секторах економіки буде прагнення посісти лідируючі позиції на ринку. У 2011 р. спостерігалося зростання обсягу злиттів і придбань в таких секторах, як охорона здоров'я та наукоємні технології. Саме ці галузі будуть особливо привабливі для фондів прямих інвестицій в 2012 р.

Також експерт зазначив, що в 2012 р. 26% компаній з високою капіталізацією планують продаж активів на міжнародному ринку. «У 2012 р. ми очікуємо зростання продажу активів урядами, банками і компаніями на європейському ринку, а також їх виділення з наступним перетворенням в незалежні компанії, що буде викликано, в тому числі, поширенням цього тренду на східноєвропейські країни», - говорить Піп МакКрості . «Криза суверенних боргів, швидше за все, призведе до приватизації та розпродажу державних активів для залучення ліквідності. Банки ж, мабуть, будуть продавати активи для підвищення коефіцієнта достатності капіталу», - зазначив експерт.

Також за його словами слід очікувати активізації в області реструктуризації фінансової та операційної діяльності компаній, в результаті чого на ринку можуть з'явитися високоякісні активи.

Найбільш привабливими ринками для інвестицій в 2012 р. стануть КНР, Індія, Бразилія, США та Австралія. У групі країн з ринковою економікою крім БРІК найбільш інвестиційно привабливими є Малайзія, Мексика і Аргентина.