ua en ru

Прийняття законопроекту про природні монополії може збільшити вартість житла на 20%, - Парцхаладзе

У разі прийняття законопроекту № 9011 вартість житла збільшиться до 20%. Про це РБК-Україна сказав голова ради директорів Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.

"Від 10 до 20%. Плюс неможливо прорахувати, коли буде здійснено повернення коштів забудовника на будівництво комунальних мереж. Там так хитро написано, що повернення повинне бути проведене протягом 10 років. Але про механізм тільки одна фраза - для альтернативних джерел", - зазначив він.

За словами Парцхаладзхе питання полягає не в тому, що вартість комунальних мереж покладається на забудовника, а в прозорості ціноутворення при цьому.

Як зазначають також в Конфедерації будівельників України (КБУ), згідно з цим документом, замовник буде змушений повністю сплатити та/або побудувати всі мережі монополістів, не маючи можливості визначити обгрунтованість цін. При цьому новостворені об'єкти та мережі залишаться у володінні монополістів, які самі будуть визначати перелік робіт по їх спорудженню за рахунок забудовника. Фактично за кошти споживачів (замовників будівництва) будуть нарощуватися активи приватних структур. В кінцевому підсумку ці витрати ляжуть на плечі покупців житла.

"Даний законопроект захищає інтереси приватних структур. Він розроблявся без залучення учасників будівельного ринку - будівельників, громадських організацій та місцевих рад", - коментує голова ради директорів Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.

"Це взагалі нормальне явище (той факт, що відповідно до запропонованого законопроекту всі витрати покладаються на забудовника). Питання в розрахунках: з чого вони йдуть, і як рахувати ціну. Ми хочемо розуміти ціноутворення", - підкреслив Парцхаладзе.

На його думку, неможливо домогтися цього без участі міської влади. "Саме місто має виступити арбітром між монополістами і настроювачами", - вважає він.

Також, як зазначають в Конфедерації будівельників України, законопроект № 9011 суперечить конституційним принципам: захист рав власності та зловживанням монопольним становищем на ринку, - а також суперечить закону "Про регулювання містобудівної діяльності" та антикризовому закону № 3038.

Крім цього, в ньому відсутні положення про пільгові умови приєднання до мереж для доступного і соціального житла, а також житла, яке зводиться за рахунок держави. Таким чином, виникає реальна загроза "ускладнення" реалізації соціальних ініціатив Президента України про необхідність пожвавити будівельний ринок і дати йому імпульс до подальшого розвитку.

"Дуже важливо, щоб органи влади прореагували на звернення Конфедерації, тому що прийняття законопроекту "перекриє кисень" будівельній галузі - вартість житла зросте, зменшиться кількість робочих місць і впадуть обсяги будівництва. У результаті постраждає економіка всієї країни", - підкреслює Народний депутат України, Президент КБУ Володимир Поляченко.

Для того щоб врегулювати питання про підключення до мереж монополістів, вважають в Конфедерації, необхідно, щоб в законодавстві був прописаний прозорий механізм підключення та розрахунку вартості підключення замовника. Серед іншого, потрібно інтегрувати плани розташування мереж у генплани і зонінг міст, і зробити цю інформацію відкритою, зафіксувати можливий період підключення і вартість мереж, відкрито розрахувати вартість підключення і пов'язати це з вартістю нових будівництва мереж і розподільних пунктів, зробити доступною інформацію про точки з'єднання і потужностях мереж монополістів.

Зазначимо, Верховна Рада Україна (ВР) в ході пленарного засідання 20 березня прийняла в першому читанні законопроект № 9011 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій.