ua en ru

У Греції розпочався суд над екс-міністром оборони у справі про офшори

Автор: RBC.UA
В Афінах розпочався суд щодо найгучнішого корупційного скандалу останнього десятиліття. Разом з колишнім міністром оборони Акісом Цохадзопулосом на лаві підсудних ще 18 людей - його родичі, друзі та товариші по службі.

В Афінах розпочався суд щодо найгучнішого корупційного скандалу останнього десятиліття. Разом з колишнім міністром оборони Акісом Цохадзопулосом (на фото ліворуч) на лаві підсудних ще 18 людей - його родичі, друзі та товариші по службі.

Їх звинувачують у відмиванні мільйонів євро, в тому числі отриманих від угод із закупівлі озброєнь у Німеччини та Росії. За оцінками експертів, показовий суд над колись одним із найвпливовіших політиків покликаний допомогти грецьким соціалістам повернути владу, пише "Комерсант".

Читайте також: Греція може отримати транш від міжнародних кредиторів на 3,2 млрд євро раніше терміну, - неофіційні дані

Слухання у справі про мільйонні відкати і відмивання грошей через офшори можуть тривати кілька місяців. Головний підозрюваний - Акіс Цохадзопулос. Один з батьків-засновників Загальногрецького соціалістичного руху (ПАСОК), він був другом і соратником екс-прем'єра Йоргоса Папандреу, володарем різних міністерських портфелів з 1981 по 2004 рр., а з 1996 по 2000 рр. - міністром оборони в уряді Костаса Сімітіса.

Акіса Цохадзопулоса звинувачують у тому числі й в отриманні відкатів при закупівлях німецьких підводних човнів у 2010 р. і російських зенітних ракетних комплексів наприкінці 1990-х. За даними слідства, сума отриманих у різні періоди хабарів могла перевищувати 200 млн євро.

"У ті роки ми робили для країни все, що могли, - виправдовувався 73-річний Акіс Цохадзопулос, якого привели до суду в наручниках. - Я рішуче відкидаю будь-які звинувачення в участі в організованому злочинному угрупованні, що відмивало брудні гроші". Пославшись на колегіальність рішень, він зажадав, щоб суд допитав його колег з МЗС і Міноборони, а також екс-прем'єрів Костаса Сімітіса і Йоргоса Папандреу.

Читайте також: Безробіття у Греції досягло максимуму за всю історію статслужби

"Заслуга Цохадзопулоса в тому, що Греція під час його перебування міністром оборони залишалася стабільною і утрималася від втягування в конфлікти на Балканах. Він зіграв свою роль у період фінансової кризи наприкінці 1990-х, коли Греція набирала кредити, які не змогла перетравити. Щоб зробити свою військову і зовнішню політику більш багатогранною, Афіни закуповували озброєння і в Німеччині, і в Росії, - зазначив заступник директора Центру середземноморсько-чорноморських проблем Інституту Європи РАН Олександр Ритов. - Це був непростий період, і не виключено, що там були й корупційні моменти".

Останній рік екс-міністр провів в ув'язненні в очікуванні суду, а в березні його засудили до восьми років за ухилення від сплати податків. Тепер разом з Акісом Цохадзопулосом на лаві підсудних - його нинішня і колишня дружини, дочка від першого шлюбу, двоюрідний брат, друзі, партнери по бізнесу, юрист і бухгалтер - загалом 18 осіб. Їм загрожують штрафи в 1 млн євро і тюремні терміни від 10 до 20 років. Усі, крім двоюрідного брата, провину заперечують, а дочка й зовсім не з'явилася до суду.

Читайте також: Греція у 2012 р. скоротила бюджетний дефіцит до 6% від ВВП

Сам Цохадзопулос називає свою справу політично вмотивованою. Експерти ж вважають, що вона може бути спробою обілити рух ПАСОК, яке тривалі роки перебувало при владі і впевнено перемогло на виборах восени 2009 р., але швидко втратило підтримку через кризу.

У нинішньому уряді, насилу сформованому минулого літа, ПАСОК виступає молодшим партнером у трипартійній коаліції.

За словами Ритова, суд над екс-міністром нагадує масштабну чистку в лавах ПАСОК наприкінці 1980-х з метою повернутися до влади. "Тоді багато чиновників і міністрів від партії опинилися у в'язниці, і незабаром ПАСОК зміг виграти вибори. Отже, принесений на жертовний вівтар Цохадзопулос повинен стати сигналом для виборців про те, що партія готова змінюватися, аби повернути колишній вплив".

Читайте також: Греція хоче пред'явити позов до Німеччини на 162 млрд євро за збитки від світових воєн

Як повідомлялося, в березні у Греції була зафіксована дефляція - вперше з 1968 р. споживчі ціни в охопленій кризою країні опустилися на 0,2%.

Нагадаємо, економіка Греції вже шостий рік перебуває в рецесії. За цей період вона скоротилася в цілому на 20%.