ua en ru

Уряд зацікавився частотами Єремєєва

Уряд зацікавився частотами Єремєєва Кабмін дозволив НКРЗІ перевірити діяльність ряду мобільних операторів
Кабмін дозволив Нацкомісії з держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРСІ) перевірити діяльність ряду операторів мобільного зв'язку. Крім найбільших гравців ринку "МТС-Україна" і "Київстар", держрегулятор перевірить невеликі компанії - "Перший інвестиційний союз" (ПІС) і "Телесистеми України" (бренд PEOPLEnet").

Кабмін дозволив Нацкомісії з держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) перевірити діяльність ряду операторів мобільного зв'язку. Крім найбільших гравців ринку "МТС-Україна" і "Київстар", держрегулятор перевірить невеликі компанії - "Перший інвестиційний союз" (ПІС) і "Телесистеми України" (бренд PEOPLEnet"). Перевірка ПІС безпосередньо пов'язана з наявністю у оператора вигідних частот, якими він не користується, впевнені експерти. Але, щоб вилучити їх, потрібно провести досить тривалу процедуру.

Згідно з постановою Кабміну №259-р від 25 березня, НКРЗІ отримала право перевірити чотирьох українських операторів для запобігання несанкціонованому проникненню до системи телекомунікаційних мереж, захисту прав споживачів та забезпечення ефективного використання радіочастотного ресурсу. Перевірка має бути завершена до 30 квітня. При цьому, сьогодні діє урядовий мораторій на перевірки діяльності всіх суб'єктів підприємницької діяльності (крім перевірок ДФІ і ДФС).

Кілька джерел на телекомунікаційному ринку повідомили РБК-Україна, що метою перевірок "Київстару" і "МТС-Україна" є бажання держорганів встановити, чи виправили оператори недоліки в роботі, виявлені попередньою перевіркою НКРЗІ в минулому році. Тоді НКРЗІ звинуватила найбільших операторів мобільного зв'язку у витоку даних про абонентів в телекомунікаційні мережі російських операторів, а також висловлювала підозру у їх співпраці зі спецслужбами Росії.

За даними джерел, компанія "Перший інвестиційний союз" (ПІС) буде перевірена за спільною заявою "Великої трійки" мобільних операторів ("Київстар", "МТС-Україна" і "Астеліт"). Мовляв, ПІС створює перешкоди в роботі операторських мереж.

ПІС майже десять років володіє ексклюзивними ліцензіями на сусідні з набутими операторами на 3G-конкурсі діапазони частот 1900-1920/1980-2000 МГц. Кінцевим бенефіціаром цієї компанії до 2013 року називали групу "Континіум" Ігоря Єремєєва. Пізніше компанія, імовірно, передала свої активи найбільшому CDMA-оператор "Інтертелеком", яку пов'язують з придністровською групою компаній "Шериф", а також з все тією ж групою "Континіум".

Телекомунікаційні послуги ПІС не надавала з моменту свого заснування. Учасники ринку припускали, що ця компанія отримувала ліцензії на частоти, які можуть бути використані для запуску мереж 3G і LTE тільки для того, щоб вигідно продати їх одному з великих гравців.

Однак, згідно з даними Державного центру радіочастот, з вересня минулого року ПІС побудувала на території України мережу з більш ніж 1400 базових станцій 9226 BaseStationCompactAlcatel-Lucent (використовуються для розгортання LTE-мережі). Ці станції ще у 2012 році були допущені НКРЗІ до використання для надання послуг широкополосного доступу на частотах ПІС.

Такі дії з боку офшорної компанії, яка довгі роки утримує в своїх руках цінні для ринку частоти без їх реалізації, виглядають досить дивно.

Частоти, якими володіє ПІС, могли знадобитися одному з гравців ринку, вважає заступник гендиректора дослідницької компанії GfK Ukraine Гліб Вишлінський. "У свій час компанії за безцінь отримали ряд частот для запуску перспективних технологій, однак, так і не освоїли у надії продатися потім комусь із операторів подорожче. Зараз, природно, що купувати дорожче їх ніхто не хоче і, досить імовірно, що їх частоти вирішили повернути державі", - сказав експерт.

Разом з тим, він сумнівається, що зараз ПІС зможе комусь продати побудовану ними мережу. Експерт припустив, що мережа була побудована для використання "Інтертелекомом" або іншим оператором.

Втім, позбавити ПІС ліцензій на частоти не так просто. Керуючий партнер юридичної компанії Jurimex Юрій Крайня зазначив, що якщо оператор після отримання ліцензії отримав також висновок щодо електромагнітної сумісності та дозвіл на експлуатацію радіоелектронних засобів, то формально він освоїв отриманий згідно з ліцензіями радіочастотний ресурс.

"Також позбавити ліцензії на підставі невиконання вимог про усунення порушень, однак це досить тривала процедура", - сказав експерт.

За його словами, навіть якщо НКРСІ буде зацікавлена в позбавленні ПІС частот, на це піде не менше двох місяців: місяць на проведення перевірки та ще місяць буде надано оператору на усунення ймовірних порушень.