ua en ru

Єврокомісія готує законопроект про розкриття банківської таємниці

Автор: RBC.UA
Єврокомісія готує законопроект про створення єдиної бази даних, в якій будуть міститися не тільки імена вкладників і назви компаній, але й належні їм дивіденди, відсотки за вкладами та інші доходи.

Єврокомісія готує законопроект про створення єдиної бази даних, в якій будуть міститися не тільки імена вкладників і назви компаній, але й належні їм дивіденди, відсотки за вкладами та інші доходи, повідомляє РБК daily.

Єврокомісії припала до душі ініціатива про обмін банківськими даними п'яти країн ЄС (Великобританії, Франції, Італії, Німеччини та Іспанії). Комісар ЄС з питань оподаткування Альгідрас Шемету пообіцяв країнам-учасницям представити нову угоду про співпрацю в рамках всього Союзу вже протягом найближчих місяців. Мова, зокрема, йде про створення системи автоматичного обміну даними, що дозволить отримувати повну інформацію про вклади, включаючи їх інвестиційний дохід. Така міра дозволить Брюсселю стежити не тільки за індивідуальними вкладниками, але і за найбільшими інвестиційними і хеджевими фондами.

Читайте також: Офшори на Британських Віргінських островах потрапили під приціл світових ЗМІ

Подібний крок в першу чергу вдарить по Люксембургу та Ірландії, які в силу особливостей місцевого законодавства стали притулком для більшості фондів з континентальної Європи. Так, у випадку з Люксембургом обсяг активів національної банківської системи перевищує ВВП країни в 22 рази. У країні зареєстровано близько 150 банків, переважна більшість яких є підрозділами закордонних структур. Аналогічна ситуація спостерігається в Ірландії, закони якої не дозволяють великим компаніям жонглювати своїм прибутком через ліцензування інтелектуальної власності. Незважаючи на можливі негативні наслідки, Люксембург вже зробив крок назустріч ЄС, погодившись розкривати банківські дані фізичних осіб з 2015 р.

Ініціатива щодо посилення контролю над ухильниками зустріла серйозний опір окремих членів ЄС. Так, від її прийняття відмовилася Австрія, в Конституції якої міститься положення про непорушність банківської таємниці. Проте експерти вважають, що опір все ж буде зламано. Очікується, що першу перевірку на міцність ініціатива пройде вже сьогодні - голосування по законопроекту про обмін банківською інформацією відбудеться в рамках зустрічі європейських міністрів фінансів. Передбачається, що прийняття директиви поки буде заблоковано представниками Австрії.

Читайте також: Країни ЄС поділяться інформацією про банківські рахунки податкових ухильників

Тим не менш, впевненості в тому, що ініціатива буде прийнята, експертам надають і нещодавні зрушення в справі спільного контролю над ухильниками в Європі. Минулого тижня стало відомо, що заморські території Великобританії (Кайманові острови, Британські Віргінські острови, Мен, Джерсі та ін.) погодилися брати участь у створеній автоматичній системі обміну інформацією, надаючи дані про зареєстровані компанії владі Великобританії, Франції, Німеччини, Іспанії та Італії. Подібний крок став великим проривом, оскільки ці території традиційно вважаються податковими гаванями. Більш того, прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон заявив, що офшори мають збільшити обсяг інформації, що підлягає розкриттю зарубіжним партнерам.

Податкові гавані потрапили під пильну увагу, після того як в квітні стався витік інформації, що розкрила особистості тисяч податкових ухильників по всьому світі. Британська Guardian опублікувала результати розслідування Міжнародного консорціуму журналістів. Як повідомляється, у розпорядження міжнародних ЗМІ потрапили понад 2,5 мільйона файлів у вигляді електронного листування, а також інших документів, які стосуються більш 120 тис. компаній, зареєстрованих в офшорній зоні на Британських Віргінських островах.

Читайте також: Провідні європейські банки запідозрили у допомозі податковим ухильникам

В одній з найпопулярніших "гаваней", Швейцарії, з 1 лютого введено закон про надання банками інформації про рахунки іноземних податківців. Відтепер влада Швейцарії, у відповідності з прийнятою нормою, буде приймати іноземні запити про ті дії клієнтів банків, які можуть бути спрямовані на приховування податків.