ua en ru

Українська платформа "Собор"


У травні 2002 р. шляхом злиття Української республіканської партії і Української народної партії "Собор" була створена Українська республіканська партія "Собор". У грудні 2011 р. Українська республіканська партія "Собор" і партія "Українська платформа" об'єдналися, нова політсила отримала назву Українська платформа "Собор".

Українська республіканська партія (УРП) була створена 29 квітня 1990 р. на основі Української гельсінкської групи і зареєстрована 5 листопада 1990 р. На президентських виборах 1 грудня 1991 р. кандидат від УРП Левко Лук'яненко зайняв третє місце після Леоніда Кравчука і В'ячеслава Чорновола, набравши 4,49% голосів. Після III з'їзду партії (1-2 травня 1992 р.), від УРП відкололася Українська консервативна республіканська партія (УКРП) під керівництвом заступника Лук'яненко - Степана Хмари. 12 грудня 2001 р. УКРП саморозпустилась і влилася до "Батьківщини".

Українська народна партія "Собор" була створена 25 листопада 1999 р. (зареєстрована 9 березня 2000 р.) на основі створеного в травні 1999 р. колишніми членами Народно-демократичної партії України Анатолієм Матвієнком і Костянтином Ситником "Всеукраїнського об'єднання "Відкрита політика" та інших організацій націонал-демократичного спрямування. У парламентських виборах 31 березня 2002 р. брала участь у складі Блоку Юлії Тимошенко.

Партія "Українська платформа" зареєстрована в кінці березня 2009 р. Партія взяла участь у регіональних виборах 2010 р., але змогла отримати лише по 1 місцю в Житомирській обласній і Житомирській міській радах.

10 липня 2001 р. УРП і Українська народна партія "Собор" почали активну співпрацю, заявивши спільно з Всеукраїнським об'єднанням "Батьківщина", ХДС, УСДП і УКРП про створення Форуму національного порятунку", згодом переформированного в "Блок Юлії Тимошенко".

21 квітня 2002 р. одночасно пройшли другий етап XII З'їзду УРП і другий етап III З'їзду Української народної партії "Собор", на яких було прийнято рішення про злиття в одну партію під назвою Українська республіканська партія "Собор". Головою партії був обраний Анатолій Матвієнко. Офіційно партія веде своє літочислення від створення УРП, тому перший з'їзд Української республіканської партії "Собор" називався XIII з'їзд, а в квітні 2005 р. пишно святкували 15-річчя партії.

На президентських виборах 2004 р. УРП "Собор" підтримала кандидатуру Віктора Ющенка. Матвієнко за свою підтримку Ющенка був призначений прем'єр-міністром Автономної республіки Крим. З листопада 2005 р. по 15 травня 2006 р. Матвієнко обіймав посаду заступника голови Секретаріату Президента України, а потім був обраний депутатом Верховної ради.

Після відставки уряду Юлії Тимошенко (8 вересня 2005 р.) УРП "Собор" розкололася на прихильників подальшої співпраці з Юлією Тимошенко, яких очолював Левко Лук'яненко, і прихильників зближення з НСНУ, очолюваних головою партії Анатолієм Матвієнком. Розкол відбувся 22 жовтня 2005 р., на XV позачерговому з'їзді. 5 грудня 2005 р. Анатолій Матвієнко відстояв у суді своє лідерство в партії.

3 грудня 2005 р. пройшов другий етап XV Надзвичайного з'їзду УРП "Собор", на якому було вирішено брати участь у реформованому блок партій "Наша Україна", у складі якого партія згодом виступала на парламентських виборах 26 березня 2006 р. В результаті УРП "Собор" змогла провести у Верховну раду України V скликання 3 депутатів.

Левко Лук'яненко і частина його прихильників брали участь у парламентських виборах за списками Блоку Юлії Тимошенко.

28 травня 2006 р. за ініціативою Левка Лук'яненка в Києві пройшов "Установчий з'їзд відродження УРП". Була створена Українська республіканська партія Левка Лук'яненка (зареєстрована 22 грудня 2006 р.), головою якої він став.

У вересні 2006 р. Анатолій Матвієнко заявив про необхідність створити нову партію, яка стане опорою Віктора Ющенка на президентських виборах 2010 р. Основою нового політичного проекту, на його думку, повинні стати чотири з шести партій-учасниць блоку "Наша Україна", Народний рух України, Конгрес українських націоналістів, партія "Християнсько-демократичний союз" і УРП "Собор" - а також ряд позапарламентських політичних сил (партія "Пора", Українська народна партія, партія "Реформи і порядок"). При цьому виключається участь у створенні нового політичного проекту Народного союзу "Наша Україна" і Партії промисловців і підприємців.

11 квітня 2007 р. після розпуску Президентом Верховної ради і оголошення дострокових виборів УРП "Собор" разом з Народним рухом України фактично вийшли з "Нашої України", створивши спільно з Українською народною партією виборчий блок "Рух - українські праві" ("Рух - Українська правиця"). 16 квітня міжпартійний з'їзд блоку "Рух - Українські праві" затвердив список кандидатів в народні депутати. До першої п'ятірки блоку увійшли Борис Тарасюк, Юрій Костенко і Анатолій Матвієнко.

5 липня 2007 р. Українська республіканська партія "Собор" разом з "Нашою Україною", партією "Вперед, Україна!", Європейською партією України, Партією захисників вітчизни, ХДС, КУН та Громадянською партією "Пора" увійшли до складу блоку "Наша Україна - Народна самооборона". Пізніше Конгрес українських націоналістів вийшов зі складу блоку.

За підсумками виборів блок "Наша Україна - Народна самооборона" зайняв третє місце, отримавши 14,15% (72 місця в парламенті).

На початку 2011 р. партія почала переговори про об'єднання в одну політичну силу з партіями "Фронт Змін", "Громадянська позиція" і Європейською партією України.

У грудні 2011 р. Українська республіканська партія "Собор" і партія "Українська платформа" об'єдналися, нова політична сила стала називатися Українська платформа "Собор". Лідером об'єднаної партії обраний народний депутат України Павло Жебрівський. Колишнього лідера УРП "Собор" Анатолія Матвієнка обрали заступником голови партії Українська платформа "Собор".

У листопаді 2011 р., майже за рік до парламентських виборів 2012 р., Українська платформа "Собор" почала переговори з партією "Наша Україна", Українською народною партією і Конгресом українських націоналістів щодо об'єднання в єдину партію. 25 червня 2012 р. лідер Української платформи "Собор" Павло Жебрівський повідомив про те, що його партія виходить з переговорного процесу про об'єднання з партіями "Наша Україна" і Українською народною партією і йде на вибори самостійно.