Закон про судову реформу офіційно набуде чинності з жовтня

Закон про судову реформу офіційно набуде чинності з жовтня
Фото: президентська реформа набуде чинності з жовтня

Закон був оприлюднений 29 червня в виданні "Голос України"

Закон про зміни до Конституції України в частині правосуддя №1401-VIII набуде чинності через три місяці з дня, наступного за днем ​​публікації документа. Закон був оприлюднений 29 червня в виданні "Голос України".

Відзначимо, що положення, яке стосується визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), набуває чинності через три роки - з 2019.

Так, згідно з документом, за парламентом залишається право висловлювати недовіру генеральному прокурору. Законом передбачається виключити з Конституції України розділ VII "Прокуратура" в повному обсязі, а наведені відповідно до міжнародних і європейських стандартів положення, що визначають юридичний статус органів прокуратури, включити в розділ VIII "Правосуддя".

Зокрема, з переліку функцій прокуратури вилучено ряд не властивих (за європейськими стандартами) їй функцій, таких як: нагляд за дотриманням прав і свобод людини і громадянина; нагляд за додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами (так званий "загальний нагляд"); нагляд за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Як наслідок запропонованих змін органи прокуратури отримають широкі процесуальні можливості для набагато більш якісного виконання властивих прокуратурі функцій - підтримання публічного обвинувачення в суді; процесуального керівництва досудовим розслідуванням; рішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження; нагляду за негласними і іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку.


Встановлюється, що суддя КС може бути звільнений тільки за рішенням КС не менше ніж двома третинами від його конституційного складу. Передбачається, що суддя КС не може бути притягнутий до відповідальності за голосування в зв'язку з прийняттям судом рішень і надання їм висновків, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Варто підкреслити, що без згоди Конституційного Суду суддя КС не може бути затриманий чи заарештований, за винятком затримання судді під час або відразу ж після скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Крім того, передбачається позбавити парламент права давати згоду на арешт суддів. Так, згідно з документом, на арешт судді потрібна згода Вищої ради правосуддя - саме в цей орган глава держави пропонує перетворити Вищу раду юстиції.

Так, згідно з документом, без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути затриманий або триматися під вартою або арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Також законом передбачається позбавити президента права створювати суди. Передбачена передача нардепам повноважень по створенню, ліквідації та реорганізації судів. Разом з тим зазначено, що до введення нового адміністративно-територіального устрою відповідно до змін до Конституції щодо децентралізації влади, але не більше ніж до 31 грудня 2017 року, створення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює президент.

Нагадаємо, на початку червня Верховна Рада України у другому читанні підтримала зміни до Конституції України в частині правосуддя. За відповідний законопроект №3524 проголосували 335 депутатів Ради.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся