ua en ru

Слідом за газовою кризою, Росія може спровокувати вугільну, - енергоексперт

Слідом за газовою кризою, Росія може спровокувати вугільну, - енергоексперт Фото: антрацит (PxHere)

За його словами, 75% антрациту для українських ТЕС надходить від російських постачальників

Енергетична криза, що наступила в Україні через відмову російського "Газпрому" постачати газ "Нафтогазу" після виграшу останнього в Стокгольмському арбітражі може посилитися через відсутність пріоритетності українського вугілля, і як наслідок, залежності від антрацитових поставок, упевнений голова наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук

"Кабмін ввів національний план щодо недопущення кризової ситуації в енергетиці. Навчальні заклади по всій країні закриті, населення просять скоротити споживання газу і тепла. А все тому, що вдарили морози і у "Газпрому" не можемо купити газ. А якщо б морози вдарили раніше? І якщо проблема стосувалася б не тільки поставок газу, але і антрациту? Ось що тоді було б? Я скажу - були б віялові відключення електроенергії",- написав Корольчук на своїй сторінці в Facebook.

За його словами, 75% антрациту для українських ТЕС надходить від російських постачальників. При цьому українська влада підкреслює необхідність переходу ТЕС на українське вугілля газової групи. Однак, за даними експерта, це відбувається "черепаховыми темпами".

Експерт підкреслив, що діючі правила оптового ринку електроенергії (ОРЕ) за фактом роблять цей перехід невигідним для генеруючих компаній, так як він дорогий, а за правилами ринку для включення немає різниці на якому вугіллі працює блок - українській марці Г або російському антрациті.

"Шлях до подолання російської залежності від вугілля простий - змінити правила ОРЕ, і встановити пріоритет українського вугілля. Щоб в першу чергу включалися блоки, які працюють на марці Г, а ті, які на антрациті - тільки в разі крайньої необхідності. Ось тоді б генкомпанії, щоб не втрачати прибуток, самі б форсували перехід антрацитових потужностей на українське вугілля.", - підкреслив Корольчук.

При цьому він нагадав, що Антимонопольний комітет України (АМКУ) з вересня минулого року не затверджує рішення Ради ОРЕ про пріоритетність українського вугілля. За час, поки АМКУ визначається що вигідніше для України - російське вугілля марки "А" або українське марки "Г", за даними експерта з квітня 2017 року по березень 2018 року з РФ в Україну поставлено 4,7 млн т вугілля.

"Кабінет міністрів також самоусунувся від проблеми. Профільний віце-прем'єр Кістіон взагалі заявив, що це не його справа. А чия? І хто буде наступного року, коли будуть заблоковані поставки, скликати "енергетичні штаби", виправдовуватися перед людьми і хаотично шукати вихід? Здається, що той же Кабмін",- резюмував Корольчук.

Нагадаємо, раніше віце-прем'єр-міністр Володимир Кістіон заявив, що питання пріоритетності українського вугілля не лежить в зоні відповідальності Кабінету Міністрів.

На думку голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, таким чином міністр і віце-прем'єр-міністр дистанціюються від проблеми, від гірників, від народу, який потрібно захищати.

Нагадаємо, 19 лютого на засіданні Профспілки працівників вугільної промисловості був прийнятий Маніфест, який включає п'ять основних кроків з порятунку галузі.

Згідно з документом, працівники вугільних підприємств вимагають, зокрема, своєчасного виконання зобов'язань перед вугледобувними підприємствами країни. Також в рамках Маніфесту вказується на вимогу максимально зменшити поставки іноземної вугілля. У документі йдеться, що потрібно терміново закріпити на законодавчому рівні перевага українського вугілля перед іноземним.