ru ua

ВР дозволила НБУ регулювати випуск і використання електронних грошей

Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні як закон законопроект № 10656, яким передбачається врегулювати випуск і використання електронних грошей. "За" законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків)" проголосували 260 народних депутати з мінімально необхідних 226.

Закону передбачає ведення НБУ реєстру платіжних систем та систем розрахунків в Україні, забезпечення регулювання випуску та використання електронних грошей.

Закон визначає, що емітентами електронних грошей будуть банки, за діяльністю яких здійснювати контроль НБУ.
Також згідно з законом, НБУ отримає право визначати порядок здійснення в Україні маршрутизації, клірингу і взаєморозрахунків між учасниками платіжної системи за операціями, здійсненими в межах України із застосуванням платіжних карток, емітованих банками-резидентами.

Планується забезпечити формування та розміщення гарантійних депозитів членів / учасників платіжних систем за операціями, здійсненими в межах України із застосуванням платіжних карток, в національній валюті України на рахунках у банку або банках України, надати право банкам України на підставі договору розміщувати на платіжній картці одночасно два і більш торгові марки платіжних систем (внутрішньодержавних систем та/або МПС).

Передбачається, що НБУ буде встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб-підприємців. А ДПСУ отримає право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), порядком прийому готівки для подальшого її переказу банком і додержанням установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення суб'єктами господарювання можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

"Запропоновані цим законопроектом зміни мають на меті підвищити фінансову незалежність і безпеку України, забезпечивши відповідно кращої світової практики регулювання діяльності платіжних систем і систем розрахунків з боку Національного банку. Метою закону є забезпечення безперервного, надійного та ефективного функціонування платіжних систем, масове впровадження безготівкових розрахунків і розвиток національної платіжної інфраструктури, зменшення валютних витрат банків шляхом переходу на оплату послуг платіжних організацій платіжних систем в гривні і підвищення якості послуг, що надаються банкам і громадянам України платіжними системами", - говориться в пояснювальній записці до законопроекту.