ua en ru

ВР ухвалила закон про підвищення акцизу на алкоголь, сигарети та бензин.

Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оподаткування)". За відповідне рішення проголосували 246 депутатів з 434 зареєстрованих в залі.

11 травня ц.р. ВР прийняла в першому читанні зазначений законопроект. До другого читання, повідомив раніше сьогодні народний депутат від Партії регіонів Олексій Плотніков, Кабінет міністрів України врахував пропозицію депутатів про несуттєве підвищення акцизів на алкоголь і бензин. "У законопроекті враховані пропозиції нардепів і порівняно з першою шкалою істотно понижені акцизи для алкогольної продукції і бензину. У цьому плані пропозиції по підвищенню акцизів набагато м'якше і тепер нас не зможуть звинуватити, що, підвищуючи акцизи, ми створюємо революцію на ринку алкоголю і палива. При цьому рівень надходжень до бюджету понижений не буде. Сьогодні ми говоримо про цифру 4,2 млрд грн до кінця року. Але ми розуміємо, що якби акцизи на той же алкоголь були б підвищені, то бізнес пішов би в тінь, і з'явилося б самогоноваріння. Тому порядок надходжень до бюджету зменшений не буде", - сказав він.

Так, законом внесено зміни до низки законодавчих актів з питань оподаткування з метою збільшення надходження податків і зборів до бюджетів усіх рівнів. Зокрема, до законів: "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби"; "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)"; "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої"; "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби".

Кодекс законів про працю України доповнено положенням, згідно з яким центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів державної податкової служби, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування..

Статтю 1 закону "Про систему оподаткування" доповнено нормою, яка передбачає, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування місцевими податками і зборами, земельного податку та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у межах сум, що надходять до їх бюджетів. Надання таких пільг не може порушувати принципи рівності, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації відповідно до статті 3 цього закону.

Законом передбачено, що державна податкова адміністрація розробляє та розміщує на своєму офіційному веб-сайті програмне забезпечення з відкритим кодом для ведення обліку записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді і забезпечує його безоплатне розповсюдження (включаючи зміни і доповнення) шляхом надання можливості для копіювання такого програмного забезпечення як через інтернет, так і шляхом запису на носії інформації платника за його запитом.

Що стосується віднесення збитків у складі валових витрат платника податку минулих років станом на 1 січня 2010 р., то у 2010 р. встановлено обмеження у розмірі 20% суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток.

У законі "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено, що доходи від кредитних операцій банків, нараховані за період з 1 січня 2009 р., але не отримані станом на 1 січня 2010 р., включаються до складу валового доходу банку на дату їх фактичного отримання. Норми зазначеного пункту не застосовуються у разі, якщо доходи від кредитних операцій банків, нараховані за період з 1 січня 2009 р. до 1 січня 2010 р. включені до складу валового доходу протягом 2009 р.

Встановлено також, що, починаючи з 1 січня 2011 р., платник податку - підприємство (крім банків та інших фінансових установ), доходи якого, а саме: чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, дохід від участі в капіталі, інші фінансові доходи, інші доходи та надзвичайні доходи за річною фінансовою звітністю за попередній рік, становлять 100 млн грн і більше, веде бухгалтерський облік тимчасових та постійних податкових різниць, визначених за методикою, затвердженою Міністерством фінансів України.

Передбачено, що закон набуде чинності стосовно акцизів та інших ресурсних платежів - з дня його опублікування, стосовно оподаткування прибутку підприємств - з наступного кварталу, тобто з 1 липня, стосовно ПДВ - з 1 червня.