ua en ru

В Україні виробництво біометричних паспортів можуть передати НБУ або поліграфкомбінату "Україна"

В Україні виробництво біометричних паспортів можуть передати банкнотно-монетному двору Національного банку України (НБУ) або поліграфкомбінату "Україна". Про це "Комерсант-Україна" повідомив глава Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва Михайло Бродський.

"Виробляти бланки можуть тільки два підприємства - банкнотно-монетний двір НБУ та поліграфкомбінат "Україна". Вибір буде зроблений виходячи з технічних можливостей. При цьому Микола Азаров дав доручення знизити вартість бланків технічних паспортів і водійських прав. Вартість бланків паспортів, думаю, також буде переглянута", - заявив Бродський. Вартість замовлень, які перейдуть в держпідприємство, чиновник оцінив у 2 млрд грн на рік.

Нагадаємо, вчора Кабінет міністрів скасував свою постанову, на базі якого відбувся тендер на виробництво біометричних документів в Україні, виграний ЄДАПС.

При цьому, як стверджують джерела видання, прем'єр-міністр Микола Азаров і глава МВС Віталій Захарченко висловилися за зміну підрядника. "У період гострого дефіциту бюджету нерозумно віддавати приватній компанії величезні кошти за бланки документів. Краще залишити їх у державного підприємства", - пояснило джерело в уряді.

Водночас експерти відзначають, що боротьба за перерозподіл замовлення збіглася з початком відпускного періоду. "Головна загроза для громадян - плутанина, супроводжуюча зазвичай зміну стандарту документа, особливо зміну підрядника. Досить згадати 2007 р., коли вводилися "сині" закордонного паспорти", - пояснив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко. Як відомо, в цей період видача паспортів була практично зупинена на кілька місяців. Однак Сушко підкреслив, що рішення передати виробництво паспортів держпідприємству "виглядає правильним кроком, але йому, як завжди, не вистачає прозорості".

При цьому супротивники ЄДАПС наполягали на тому, що консорціуму не можна надавати доступ до єдиного демографічного реєстру. Ймовірно, це і стане формальним приводом для замовлення бланків на держпідприємствах. "Це зніме близько третини зауважень правозахисників до закону про демографічний реєстр, але головні проблеми реєстру залишаються - в ньому буде зібраний занадто великий обсяг інформації без достатнього контролю над її використанням", - заявив член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський.

Ще однією проблемою реєстру є те, що його введення гальмує масовий перехід на біометричні паспорти і робить неможливою скасування візового режиму з ЄС до 2016 р. "Виправити проблему можна, тільки суттєво переглянувши закон про демографічний реєстр", - підкреслює Олександр Сушко.

Читайте також: Кабмін призупинив постанову про введення в Україні біометричних документів