ua en ru

У Криму зупинилися всі сонячні та вітрові електростанції

Кримські електростанції на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) зупинені: українське ДП "Енергоринок" розірвало договори з генерацією на півострові.

Кримські електростанції на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) зупинені: українське ДП "Енергоринок" розірвало договори з генерацією на півострові. Про це заявив заступник голови комітету Криму з палива, інноваційної політики та енергетики Сергій Бедрик, пише "Комерсант".

Потужність вітростанцій (ВЕС) в Криму - 63 МВт, сонячних станцій (СЕС) - 267 МВт.

"У зеленій енергетиці в Криму немає держпідприємств, приватникам Україна не оплачує підвищені тарифи", - пояснив представник Міненерговугілля України.

Зупинку роботи СЕС на півострові з 1 квітня підтвердив найбільший девелопер проектів ВДЕ в Криму австрійська Activ Solar.

"Це пов'язане з невизначеною ситуацією в регуляторній базі щодо об'єктів енергетики в Криму: не визначені покупці і тарифи", - пояснюють в компанії. Заморожене і будівництво станцій. Для розвитку ВДЕ в Криму потрібні поправки до закону про електроенергетику, що вводять зелений тариф для ізольованої системи з регульованими тарифами, каже Бедрик.

Кримська генерація до приєднання до Росії працювала на українському енергоринку, розрахунки йшли за встановленими для кожної станції тарифами через ДП "Енергоринок", що продавав електроенергію збутових компаній. Коли "Енергоринок" відмовився працювати з Кримом, генерація позбулася доходів, оскільки прямих договорів із споживачами у неї не було. Але основні платежі кримчан, як і раніше йдуть через ДТЕК "Крименерго" (займається передачею і збутом електроенергії) українським компаніям: регіон отримує з України 1 тис. МВт за чотирма ЛЕП за старими тарифами. Власної генерації, що працює, в Криму залишилося 47 МВт, каже Бедрик.

Інвесторам в ВДЕ Україна гарантувала підвищений тариф на електроенергію з 2009 р. Ця міра привертала іноземних інвесторів до Криму, де великий енергодефіцит і висока сонячна активність. Але рівень зеленого тарифу кілька разів знижувався і в 2013 р. становив близько 0,34 євро за 1 кВт ч. Activ Solar каже, що побудувала в Криму шість СЕС потужністю понад 400 МВт на гроші держкорпорацій КНР і європейських інституційних інвесторів, чотири підключені до мережі, ще дві - на стадії пусконалагоджування. Загальний обсяг вкладень оцінюється в 1,8 млрд дол. Але нова влада Криму почала перевірку прокуратури щодо Activ Solar, звинувативши її в шахрайстві, захопленні земель і незаконному отриманні пільг, заявив у середу в. о. глави республіки Сергій Аксьонов.

ВЕС на півострові володіли в основному держкомпанії - "Кримські генеруючі системи" (також володіють чотирма ТЕЦ), оператор АЕС "Енергоатом", підприємства Держкомітету України по водному господарству та Міноборони. Є і приватний інвестор - КК "Вітропарки України". Чотири ВЕС вже визнані майном Криму, каже Бедрик.

Незважаючи на відключення ВДЕ, енергодефіциту поки немає, поставки з України стабільні, запевняє Бедрик, а ТЕЦ працюють безкоштовно для підтримки енергосистеми. Нову систему розрахунків готують російські органи влади, вона повинна з'явитися до 1 червня. Міненерго РФ з ФСТ веде роботу по встановленню тарифів для кримських ВДЕ з максимальним збереженням пільг, які давала Україна, підтверджують в міністерстві, в обговоренні бере участь і НП "Рада ринку". З урахуванням високої інсоляції в регіоні має сенс підтримка СЕС, вважає директор Асоціації підприємств сонячної енергетики Антон Усачов. Але, враховуючи специфіку річного і добового споживання, СЕС доцільно комбінувати з системами накопичення електроенергії або іншими ВДЕ, каже він, у світі багато прикладів автономного енергопостачання територій за рахунок гібридних установок, це дозволяє знизити собівартість сонячної електроенергії.