ru ua

Рівень розрахунків водоканалів за спожиту електроенергію знизився до 34%

Водоканали розраховуються за спожиту електроенергію тільки на 34%. Станом на 1 квітня 2014 р. вони збільшили заборгованість перед енергетиками до 3,29 млрд грн. Про це повідомили в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

"Станом на 1 січня 2014 р. заборгованість за електроенергію 147 підприємств-ліцензіатів Комісії з централізованого водопостачання та водовідведення становила 2 656 821 тис. грн. В поточному році підприємства-ліцензіати спожили електроенергії на 949 878 тис. грн, фактично сплачено 320 596 тис. грн, або 34%. Заборгованість станом на 1 квітня 2014 р. становить 3 286 403 тис. грн", - зазначає комісія.

Основною причиною різкого зростання заборгованості водоканалів за електроенергію є відсутність субвенцій з держбюджету на компенсацію різниці між реальними і діючими (заниженими) тарифами на воду.

У комісії зараз визначаються з економічно обгрунтованими тарифами на воду.

"Комісія проводить роботу з визначення економічно обґрунтованих тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для підприємств-ліцензіатів, які надали відповідні розрахункові матеріали", - поінформував регулятор компослуг.

Комісія також повідомила, що відпрацьовуються варіанти удосконалення розрахунків водоканалів за спожиту електроенергію, зокрема, розглядається введення на законодавчому рівні поточних рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків з енергетиками.

За інформацією регулятора, протяжність водопровідних мереж за станом на 1 січня 2014 р. становить 75 140 км, з них аварійних - 35 693 км, або 47%. Протяжність мереж водовідведення - 32 090 км, з них аварійних - 14 004 км, або 43%.

У комісії також зазначили, що на 1 травня 2014 р. схвалено 78 інвестиційних програм підприємств-ліцензіатів на суму 675 млн грн.

Як повідомлялося, в березні-квітні керівники 13 обленерго і Рада оптового ринку електроенергії звернулися з листами до прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, віце-прем'єра Володимира Гройсмана, міністра енергетики і вугільної промисловості Юрія Продана з проханням сприяти у вирішенні проблеми зростанням заборгованості водоканалів за електроенергію.

На їх думку, необхідно встановити економічно обґрунтовані тарифи на послуги центрального водопостачання та водовідведення, передбачити в держбюджеті-2014 реальні джерела фінансування субвенції з різниці в тарифах на воду, ввести спецрахунки для водоканалів для розрахунків за електроенергію, підвищити дисципліну платежів за електроенергію. Обленерго також просять не застосовувати до них санкції за неповні розрахунки з енергоринком, якщо вони виникли через борги водоканалів.

За оцінкою експертів, до 2014 року необхідно виділити з держбюджету не менше 3,6 млрд грн на покриття боргів водоканалів і держшахт перед постачальниками електроенергії.