Створення на базі "Нафтогазу Україна" спецімпортера нафти загрожує бюджету збитками у розмірі 25 млрд грн, - експерти
Ініціатива Міністерства енергетики та вугільної промисловості з наділення НАК "Нафтогаз України" функціями безподаткового імпортера нафти і надалі продавця нафтопродуктів без податків на законодавчому рівні, закріпить схему, схожу з принципами роботи сумнозвісної фірми "Лівела". До такого висновку прийшли експерти "Консалтингової групи А-95" після вивчення законопроекту про внесення змін до Податкового кодексу України, який був презентований міністром енергетики Юрієм Бойко.
За попередніми оцінками експертів, збиток держбюджету від озвученої ініціативи може скласти мінімум 25 млрд грн. При розрахунку експерти виходили з обсягу поставки нафти близько 20 млн т за ціною 100 дол./бар.
В "А-95" грунтуються на тому, що сфера поставок нафти і нафтопродуктів буде повністю монополізована, тому що конкурувати з володарем таких податкових пільг не буде ніякої можливості. За аналогією з роботою фірми "Лівела" за короткий проміжок часу всі потоки нафти і згодом нафтопродуктів будуть переорієнтовані через "Нафтогаз України".
Оскільки законопроект галузевого міністерства передбачає звільнення від ПДВ першого продажу нафтопродуктів, вироблених з безподаткової нафти, то наступним кроком авторів цієї ідеї стане оренда "Нафтогазом" автозаправних станцій для реалізації на них даної продукції без податків. Цілком очевидно, вважають в "А-95", що ціна цього палива буде максимально наближена до тієї вартості нафтопродуктів, в яку в повною мірою включений акциз і ПДВ.
Як вважають експерти, "вже не вперше пан Бойко намагається "з голосу" виносити на засідання Кабінету міністрів України ініціативи сумнівної ефективності, які вимагають серйозної проробки". Вони звертають увагу на те, що в поточному році це вже третя спроба Міненерго в тому чи іншому вигляді "протягти" норму про нульовий ПДВ для поставок нафти через Кабмін і Адміністрацію Президента.
"Остання модифікація законопроекту є не чим іншим, як законодавчої легалізацією схеми, роботу якої ми бачили в виконанні фірми "Лівела" та інших компаній групи "Тайстра" в 2004, 2007 і 2010 рр. Її головний результат - колосальні втрати бюджету та повне руйнування ринку при однаково високих цінах на паливо для споживачів", - відзначає на закінчення директор" Консалтингової групи А-95 "Сергій Куюн.