ru ua

Зниження цін на вторинному ринку нерухомості неминуче – думка експерта

Підвищення курсу долара неминуче призведе до зниження цін на вторинному ринку нерухомості.

Підвищення курсу долара неминуче призведе до зниження цін на вторинному ринку нерухомості.

За оцінками експертів, вартість квадратних метрів знизиться рівно настільки, наскільки подорожчав долар. «Подібну картину ми спостерігали на початку кризи 2008 року: ринок «застиг» після того, як долар підскочив в 2 рази і операції практично припинилися до тих пора, поки ціни житла не знизилися вдвічі. Зараз складно дати точну оцінку того, як швидко ринок відреагує на сьогоднішні підвищення курсів валют. В 2008 році весь період зниження цін - подорожчання долара до пожвавлення ринку - склав 5 місяців», - повідомила СтройОбзору керівник компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)» Світлана Якимова.

На думку експерта, на українському ринку вторинного житла давно пора відмовитися від прив'язки цін до вартості іноземної валюти. «Традиція прив'язувати ціни житла до долара має суто психологічні коріння, а точніше звичку зберігати заощадження в іноземній валюті. Проте ми маємо прекрасний приклад: первинний ринок житла вже багато років номінує ціни в гривні і не страждає від коливання курсів. Як тільки «скаче» долар, покупці з вторинного ринку «перетікають» на первинний, оскільки в гривні вартість цього житла залишається колишньою. На вторинному ж ринку кожен стрибок курсу долара збільшує вартість об'єкта в гривні. Простий приклад: при курсі 8 гривень за долар вартість однокімнатної квартири становила еквівалент 30 тисяч доларів, тобто 240 тисяч гривень. При курсі 13 гривень за долар вартість тієї ж самої квартири в доларі не змінюється, однак у гривні ціна де цієї квартири становить 390 тисяч. Зрозуміло, у покупців не стає різко більше грошей, і ми знову повертаємося до ринкової закономірності: квартири чи будинку не будуть купувати до тих пір, поки ціна об'єктів не зменшиться рівно настільки, наскільки подорожчав долар», - підкреслила Світлана Якимова.

Фахівець також додала, що для відходу від традиції прив'язувати ціни вторинного житла до долара не буде потрібно змінювати законодавчу базу. За оцінками Світлани Якимової, цілком достатньо консолідації професійного співтовариства і системної просвітницької роботи серед покупців і продавців нерухомості.

Зниження цін на вторинному ринку нерухомості неминуче – думка експерта