ru ua

Зміна комітету кредиторів "Сумихімпром" - ключ до відновлення платоспроможності підприємства, - юрист

Відновлення платоспроможності ПАТ "Сумихімпром" можливе лише після зміни комітету кредиторів підприємства. Про це повідомив юрист з корпоративного права Олександр Щербань, коментуючи прийняття до розгляду Вищим господарським судом України (ВГСУ) касаційних скарг банків щодо раніше винесених судових рішень, які узаконили односторонню відмову керуючого санацією ПАТ "Сумихімпром" Ігоря Лазаковича від обслуговування отриманих підприємством кредитів.

"Банківські установи, кредитні зобов'язання за договорами з якими відмовився виконувати "Сумихімпром", домоглися права на повторний перегляд касаційних скарг, у задоволенні яких банкам раніше було відмовлено. Це свідчить про те, що поставлено під серйозний сумнів юридичну чистоту раніше винесених судових рішень, що дозволяють керуючому санацією "Сумихімпром" Лазаковичу не повертати позики, залучені підприємством у банків", - зазначив юрист.

Він вважає, що банки-кредитори можуть розраховувати тільки на визнання наявності порушень при розгляді позовів банків в попередніх судових інстанціях. "Говорити про появу реальної можливості погашення кредитів, якщо ВГСУ задовольнить скарги банків, не доводиться, так як це питання впирається в небажання повертати банківські кредити керуючим санацією та розпорядником майна "Сумихімпром" і, найголовніше, особами, які їх контролюють", - додав Щербань.

На його думку, виконання зобов'язань за кредитами перед банківськими установами, від чого в односторонньому порядку відмовився доведений нинішнім менеджментом до банкрутства "Сумихімпром", можливе лише при наявності узгодженої позиції представників держави та представників банків-кредиторів. Юрист акцентує увагу на тому, що комітет кредиторів не включені ні представники держави, що володіє більш ніж 99% "Сумихімпром", ні представники банків, що видали підприємству багатомільйонні кредити. Абсолютна більшість голосів у комітеті кредиторів "Сумихімпрому" належить компаніям, афілійованим з Дмитром Фірташем.

"Відновлення платоспроможності хімічного концерну можливе лише шляхом об'єднання зусиль представників держави і банків-кредиторів, які мають виробити консолідовану позицію, ініціювати проведення зборів кредиторів ПАТ "Сумихімпром", на якому замінити керуючого санацією підприємства Лазаковича і розпорядника майном Марченко", - вважає юрист.

За його словами, для відновлення платоспроможності "Сумихімпром" необхідно призначення на посаду керівника санації кризового менеджера, який буде зацікавлений у відновленні платоспроможності. "Нинішні керівник санацією та розпорядник майном, судячи з їхніх дій, зацікавлені в консервації ситуації, в якій "Сумихімпром" визнаний неплатоспроможним", - підкреслив юрист.

Нагадаємо, громадська робоча група з вирішення проблемних питань титанової галузі України у відкритому зверненні закликала державу вжити рішучих дій по притягненню до відповідальності винних у доведенні ПАТ "Сумихімпром" до банкрутства і взяти під жорсткий контроль процедуру банкрутства підприємства з метою недопущення його можливої ліквідації, в якій можуть бути зацікавлені Фірташ і Льовочкін. Також громадська робоча група зверталася і до державних органів з листом, в якому пропонувала об'єднати зусилля держави та інших кредиторів "Сумихімпром" з метою проведення зборів кредиторів підприємства для зміни керуючого санацією та розпорядника майном ПАТ "Сумихімпром". З моменту публікації звернення пройшло близько місяця, однак реакції не послідувало. В експертних колах цей факт викликає сумнів у наявності у влади реального, а не декларативного бажання повернути контроль над ПАТ "Сумихімпром" (99% акцій належить державі).