Саміт НАТО у Варшаві: онлайн-трансляція

НовиниПолітика    09.07.2016 - 18:09
Фото: саміт НАТО вперше проходить у Польщі
Фото: саміт НАТО вперше проходить у Польщі

Саміт НАТО у Варшаві (Польща) проходить 8-9 липня 2016 року. Глави держав і урядів країн-учасниць НАТО проведуть свою 27-ма зустріч "у вирішальний момент для безпеки Північноатлантичного альянсу". Крім міграційних проблем, дестабілізації ситуації на Близькому Сході і Північній Африці, активізації терористичної угруповання "Ісламська держава", необхідність зустрічі на вищому рівні викликана, в тому числі, "непередбачуваним і небезпечним" поведінкою Росії. Мова йде про анексію Криму, участь у бойових діях на Донбасі і нарощування військового потенціалу від Баренцового моря до Балтійського моря і від Чорного моря до східної частини Середземного моря. РБК-Україна стежить за ходом саміту і буде інформувати читачів про найбільш важливі події і заяви.

18:09

"Ми в Бухаресті у 2008 році домовилися, що двері НАТО відкриті для кожного, хто хоче вступити до альянсу. З приводу членства будуть вирішувати українці. Але за останні кілька років ми значно просунулися в необхідних реформах. Нас підтримують з приводу Росії всі країни НАТО, включаючи Німеччину і Францію. Всі вони згодні, що РФ повинна виконати мінські домовленості", - сказав Порошенко.

 

18:04
18:02

Також Порошенко розповів про те, які домовленості були досягнуті в ході засідання комісії Україна-НАТО.

"Ми домовилися з альянсом про унікальний пакет дій. Такий пакет ніколи раніше не приймався відносно країни-партнера. Він включає 40 напрямків - від тренінгів до зміцнення української обороноздатності. Він буде впроваджений до 2020 року. Ми обговорювали як реагувати на агресію Росії, і у нас є спільне розуміння, що Росія відповідальна за військові втручання в суверенітет України. Я хочу сказати, що РФ агресія почалася з окупації Криму і повинна закінчиться поверненням Криму", - розповів президент України.

17:59

У свою чергу, Порошенко подякував президенту Польщі Анжея Дуду і і Йенса Столтенберга за саміт і дискусію.

"На комісії була дивовижна атмосфера солідарності з Україною. У нас був щирий і дружній діалог. Україна відіграє особливу символічну роль на цьому саміті. Сьогодні річниця нашого партнерства з НАТО (19 років боку назад підписали угоду про партнерство, - ред.). Ми домовилися, що в майбутньому Україна зміцнить свій статус партнера НАТО. Ми боремося в Україні з корупцією, зміцнюємо військово-оборонний комплекс, проводячи системні реформи. Ми отримали дуже сильний меседж від країн альянсу, що вони ніколи не визнають анексію Криму, і будуть виступати проти російської агресії", - сказав Порошенко.

17:55

У Варшаві в рамках саміту НАТО відбулося засідання комісії Україна-НАТО. Так, за результатами зустрічі Петро Порошенко і Йенс Столтенберг дають общею прес-конференцію.

"Тільки що закінчилося засідання великої п'ятірки і президента України. Ми підтримуємо український суверенітет, і не визнаємо анексію Криму і російську агресію. Ми закликаємо Москву припинити підтримку сепаратистів і виконувати мінські угоди. Україна посунулася в реформах, і НАТО підтримає Україну консультаціями та іншої допомогою - у сфері реабілітації поранених, військово-оборонних навчаннях. Ми зацікавлені у демократичній і вільній Україні, ми будемо діяти в цьому напрямку. Ми плануємо спільно з Україною впровадити наш план по зміцненню наших кордонів", - заявив генсек НАТО.

 

16:17

Зазначимо, що на саміт НАТО приїхала також Надія Савченко. Зокрема, сьогодні вона зустрілася з польським президентом Анжеєм Дудою.

 

13:42

Міністр оборони України Степан Полторак і міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич підписали угоду між урядами України та Польщі про взаємні поставки озброєння.

 

13:33

У рамках варшавського саміту НАТО відбулася нарада з питань Афганістану. Разом з президентом Афганістану Ашрафом Гані лідери країн-членів НАТО обговорили ситуацію у сфері безпеки в країні і процес реформ, що проводиться Національним урядом афганського єдності. Так, за результатами засідання генсек альянсу Йенс Столтенберг заявив про те, що НАТО продовжує роботу місії в Афганістані на 2017 рік.

"Ми тільки що закінчили нашу зустріч країн-членів Альянсу з Афганістаном, на якій був присутній президент країни Ашраф Гані. Ми взяли кілька стратегічних рішень. Зокрема, мова йде про те, що ми посилимо і продовжимо нашу невійськову місію в Афганістані. Ми продовжимо надавати навчальну та консультативну допомогу, а також розвивати військові сили Афганістану. У найближчий місяць ми вирішимо, як буде працювати місія НАТО в 2017 році, в якій беруть участь Італія, Туреччина, Німеччина та інші країни Альянсу", - повідомив Столтенберг.

Також генсек альянсу повідомив про те, що чисельність місії в наступному році, буде не менше, ніж в цьому близько 12 тис. осіб. Крім того, Столтенберг розповів, що країни-члени НАТО планують до 2020 року вкласти в оборону Афганістану близько 5 млрд доларів.

Наголошується, що на зустрічі також були присутні лідери Японії і Південної Кореї, представники ключових міжнародних партнерів співтовариства, включаючи ООН і ЄС.

 

11:50

Як повідомляє прес-секретар президента України Святослав Цеголко, почалися переговори Петра Порошенка та прем'єр-міністром Італії Маттео Ренці.

 

09:21

Зустріч комісії Україна-НАТО на рівні глав держав запланована на сьогодні, 9 липня, на 16:00. Після цього у 17:45 Петро Порошенко і Йенс Столтенберг дадуть спільну прес-конференцію. Зазначимо, що за словами президента України, факт проведення окремого засідання на вищому рівні Комісії Україна – НАТО "свідчить і про високий уваги з боку країн-членів Альянсу до України, і про відданій підтримці союзниками нашої держави в складних умовах і налаштованість на подальше зміцнення особливого партнерства, який мають Україна та НАТО".

Раніше повідомлялося, що в ході цієї зустрічі президент України презентує Стратегічний оборонний бюлетень України. Цей документ визначає основні напрямки реалізації воєнної політики України та розвитку сил оборони до кінця 2020 року. Зокрема, він передбачає військову реформу з досягненням критеріїв, необхідних для набуття повноправного членства в НАТО.

Крім того, Йенс Столтенберг пообіцяв вихід на новий рівень практичної та політичної підтримки України з боку альянсу після саміту НАТО у Варшаві.

“Цей пакет буде містити стратегічну дорадчу підтримку. Ми вже надаємо допомогу Україні через трастові фонди, що покривають такі сфери як командування і контроль, логістику та кібернетичної безпеки. Ми додамо до цього нові проекти різноманітної діяльності через трастові фонди. Туди будуть включені проекти, які, зокрема, стосуватимуться гібридної війни, знешкодження вибухових пристроїв і стратегічних комунікацій", - пояснив Столтенберг.

18:12

Між офіційними заходами у ході саміту у Варшаві Петро Порошенко поспілкувався з президентом США Бараком Обамою, канцлером Німеччини Ангелою Меркель, прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, прем'єр-міністром Італії Маттео Ренці і прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.

 

17:03

Президент Польщі Анжей Дуда також привітав учасників саміту, заявивши, що країни-члени альянсу зіткнулися із двома новими глобальними загрозами – тероризм і гібридні атаки.

"У світі превалює політика агресії і відсутності поваги до гідності окремих держав. Ми не оточені ворогами, але ми оточені викликами. І ми повинні вести діалог з усіма, хто готовий протистояти цим викликам", - підкреслив Дуда.

Йенс Столтенберг анонсував початок закритій частині саміту, і попросив представників преси покинути зал.

16:52

У рамках саміту НАТО розпочалося засідання Північноатлантичної Ради на рівні глав держав і урядів. В ході відкриття цього заходу Йенс Столтенберг пообіцяв, що всі члени НАТО зобов'язуються й надалі забезпечувати безпеку, після чого попросив хвилиною мовчання вшанувати пам'ять всіх загиблих військових альянсу. Крім того, генсек НАТО офіційно оголосив про те, що Чорногорія стала 29-м членом альянсу. Також в ході відкриття засідання в зал винесли прапори країн-членів НАТО.

"Сьогодні ми вирішили посилити представництво НАТО в Польщі, Литві, Латвії, Естонії", - додав генсек альянсу.

15:33

 

Опублікований текст декларації НАТО-ЄС

У спільної декларації ЄС-НАТО, підписаної в ході саміту альянсу в Варшаві генсеком НАТО та європейськими лідерами, виділено 7 стратегічних пріоритетних напрямів співробітництва. Зокрема, партнери мають намір "протистояти гібридним загрозам", розширивши внутрішню комунікацію, своєчасно обмінюючись інформацією, в тому числі і надану розвідками. Крім того, сторони мають намір значно посилити спільну співпрацю у військово-морській сфері, насамперед, у Середземному морі, а також анонсовано координація роботи в питаннях кібер-безпеки, проведення спільних операцій, профпідготовки кадрів. Партнери домовилися і про розробку "взаємодоповнюючих багатосторонніх проектів у сфері зміцнення оборонного потенціалу ЄС і НАТО, про розвиток оборонної промисловості, фінансування оборонних досліджень. Також сторони домовилися про проведення спільних навчань у 2017 і 2018 роках. Текст декларації опубліковано на офіційному сайті НАТО.

 

14:57

Зазначимо, що вчора нижня палата Національної Асамблеї Республіки Польща ратифікувала протокол про вступ Чорногорії до НАТО.

 

14:14

У ході двосторонньої зустрічі президент України Петро Порошенко і президент Туреччини Реджеп Ердоган домовилися про взаємодію у сфері регіональної безпеки і активізації економічного співробітництва між державами.

 

14:08

Виступ Столтенберга

На закінчення прес-конференції виступив Йенс Столтенберг.

"Я тільки що підписав декларацію, яка дасть нове життя нашій співпраці з ЄС. Це історичне рішення. Працюючи разом, ми зробимо використання ресурсів більш ефективним. З початку року НАТО і ЄС досягли більше домовленостей у співпраці і розуміння, ніж за останні 15 років. Ми будемо спільно протистояти гібридним загрозам, розширимо інформаційне і технологічне співробітництво, а також в питаннях енергобезпеки. І ми також розширимо наше співробітництво в Середземному морі", - заявив генсек НАТО.

 

14:03

Виступ Юнкера

Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер більш детально розповів про те, як в найближчому майбутньому будуть співпрацювати ЄС і НАТО.

"Сьогодні чим сильніше НАТО, тим сильніше Євросоюз. Ми будемо розробляти та презентувати спільну глобальну стратегію оборони і безпеки. До цього нас змушують загрози мінливого світу. 1,8 млрд євро в наступні 4 роки ми вкладемо в загальну безпеку і реалізацію програми оборони. Ми будемо розробляти оборонну промисловість спільно і впроваджувати нові технології. До 2020 року ми витратимо більше 1 млрд євро на систему оборони", - заявив він.

14:00

Виступ Туска

Першим з підписантів виступив глава Євроради Дональд Туск.

"За останні два роки ситуація в світовій безпеки драматично змінилася. Ми впевнені, що захист наших цінностей - НАТО і ЄС - наше право по народженню. Люди потребують захисту, і Європа повинна робити більше в питаннях безпеки. Ми повинні посилити наше стратегічне співробітництво з нашим другом – НАТО", - сказав він.

"Наші організації мають різну структуру, але поділяють однакові цінності і у нас багато точок дотиків. І ми повинні посилити нашу інтеракцію і об'єднатися проти атак, які можуть бути вчинені по відношенню до наших громадян, економіці, правопорядку. Ми пов'язані набагато більшим, ніж загальні загрози. Нас пов'язують цінності - закон, демократія і свобода особистості, тому ми готові захищати один одного. І наше співробітництво - стратегічний пріоритет", - зазначив Туск.

13:55

 

Підписання декларації ЄС-НАТО

Прес-конференція ЄС і НАТО почалася з підписання декларації про зміцнення співпраці. Домумент підписали генсек НАТО Йенс Столтенберг, голова Європейської ради Дональд Туск, і голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

 

13:51

 

В Кремлі прокоментували заяву Столтенберга про діалог з РФ

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив про те, що в Кремлі побачили "раціональні зерна" заяви генсека НАТО Йенса Столтенберга. Зокрема, йдеться про заяву голови альянсу "про необхідність підтримання контактів, про відсутність безпосередньої якоїсь загрози з боку Росії".

13:27

Повідомляється, що в рамках саміту альянсу президент США Барак Обама зустрівся з генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом після їх останньої зустрічі в квітні цього року. Відзначається, що сторони обговорюють питання співпраці США – НАТО.

 

13:05

Як повідомив прес-секретар президента України Святослав Цеголко, у Варшаві розпочалася зустріч Петра Порошенка з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

 

12:28

У рамках саміту НАТО у Варшаві Анджей Дуда зустрівся з президентом Афганістану Ашрафом Гані, який подякував польського лідера за внесок польських солдатів відновлення миру в Афганістані.

 

12:09

Порошенко прибув на саміт у Польщі

Як повідомляє пресс-служба президента, Петро Порошенко прибув на саміт НАТО до Варшави. Відзначається, що він візьме участь у засіданні Комісії "Україна-НАТО", а також у Саміті альянсу з Афганістану.

Також повідомляється, що запланована зустріч у форматі "Велика п'ятірка плюс Україна", в якій будуть брати участь Петро Порошенко, президент США Барак Обама, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Франсуа Олланд, прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон і прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці.

Крім того, передбачено ряд двосторонніх зустрічей Порошенко з лідерами іноземних держав, серед яких президент Польщі, Туреччини, Фінляндії та прем'єр Нідерландів.

Наголошується, що за результатами Комісії "Україна-НАТО" Порошенко і Столтенберг дадуть спільну прес-конференцію.

 

12:03

 

Співробітництво ЄС і НАТО

Столтенберг в ході свого виступу заявив про посилення співпраці між ЄС і НАТО.

"Сьогодні ми підпишемо з Дональдом Туском і Жаном-Клодом Юнкером декларацію про посилення співпраці між НАТО і ЄС. Вона стосуватиметься зміцнення оборони та системи військового реагування. США і Європа повинні разом будуть протистояти новим загрозам", - заявив він.

Крім того, генсек альянсу також заявив про формування 4 мультинаціональних батальйонів в Латвії, Литві, Естонії та Польщі.

11:55

Столтенберг про Росії

"Наше завдання - зосередитися на співпраці з Росією на формуванні системи стримувань і противаг та зміцненні оборони", - заявив генсек НАТО.

Він також заявив, що НАТО буде зустрічатися з російською стороною, в ході якої будуть обговорюватися питання військового втручання Росії в Україну. Крім того, відповідаючи на питання російської преси Столтенберг заявив, що НАТО насторожує військова активність РФ. Зокрема, на питання про те, чи не є розширення НАТО показником того, що альянс виступає в ролі агресора, він відповів, що країни вступають в НАТО добровільно і що основне завдання альянсу - підтримання миру. А ось те, що робить РФ, за його словами, насторожує.

11:48

Нові безпілотники НАТО AGS (Alliance Ground Surveillance) "Global Hawks" на два дні приземлилися у Варшаві на час проведення саміту.

 

11:30

 

Порошенко запропонував НАТО скористатися досвідом України

Напередодні саміту НАТО американське видання The Wall Street Journal опублікувало статтю президента України Петра Порошенка. У ній глава держави зазначив, що НАТО може скористатися досвідом України, який країна набула в протистоянні російським військам.

"Система колективної безпеки НАТО може використовувати досвід України. Агресія Росії на східному фланзі НАТО - це не тільки агресія, спрямована проти України, але і проти всього західного світу. Жодна країна НАТО не має реального досвіду бойових дій з сучасною російською армією", - наголошується в тексті статті Порошенко.

11:11

 

Кемерон заявив про наміри просувати НАТО на схід

Американське видання Newsweek написало, що прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон заявив про наміри просувати НАТО на схід. Так, за даними видання, очікується, що на саміті НАТО британський прем'єр оголосить про розміщення батальйону альянсу у складі 500 осіб на території Естонії, а також в подальшому розміщенні ще 150 загонів у Польщі на постійній основі.

 

10:43

Також у ході виступу генсек НАТО пообіцяв Україні та іншим країнам-партнерам альянсу підтримку в захисті безпеки.

"Ми будемо допомагати Ближньому сходу, Україні, Молдові і Грузії в їх кроки до захисту їх безпеки і суверенітету", - підкреслив він.

Крім того, Столтенберг зазначив, що референдум щодо виходу Великобританії з ЄС не позначиться на двосторонніх відносинах з альянсом.

"З ЄС НАТО розділяє загальні цінності. Після Brexit ми запевняємо - наше співробітництво з Великобританією не зміниться, і ми будемо діяти в єдності і партнерство. Завдання нашого саміту - перейти на новий рівень нашої роботи і реагування на міжнародні виклики"/

"Ми 70 років забезпечували оборону і безпеку в світі і особливо в Європі. Але світ змінюється, і ми повинні змінитися разом з ним, заради майбутнього наших країн", - завершив свою промову Столтенберг.

 

10:37

Столтенберг про відносини НАТО та Росії

"Ми також маємо намір зміцнювати кордони альянсу, як на сході, так і на півдні. Все що ми робимо, спрямоване на оборону, мир і законність. НАТО не шукає конфронтації, НАТО не потрібна холодна війна - це історія. Ми будемо шукати діалогу з Росією, щоб виключити ризик військових ексцесів. Росія - величезна і важлива роль у євробезпеки", - заявив Столтенберг.

10:37

 

Виступ Столтенберга

У ході відкриття саміту НАТО виступив генсек альянсу Йенс Столтенберг. Так, у своїй промові він подякував всім за організацію саміту. Особливо він відзначив участь дипломатів і міжнародних експертів, серед який виділив колишнього держсекретаря США Мадлен Олбрайт.

"НАТО з різних напрямків отримує сигнали про те, що вперше з моменту холодної війни, ми зараз відчуваємо як ніколи відповідальність за безпеку в світі", - заявив генсек НАТО.

Також він сказав, що саміт буде присвячений виробленню стратегії захисту територій країн НАТО в секторі протиракетної і повітряної оборони.

 

10:28

 

Виступ Анжея Дуди

Президент Польщі Анжей Дуда заявив, що сьогоднішня зустріч буде присвячена формуванню оновленої концепції НАТО, заснованої на гарантіях безпеки, демократії, свободи.

"Ми всі хочемо жити у вільній, демократичній і спокійному міжнародному співтоваристві. Ми повинні розробити стратегію стримування і оборони, і до цього наш змушує загострення у світі ситуація", - зазначив він.

Дуда також сказав, що "після 25 років з моменту закінчення холодної війни" світ "повертається назад". "Свідчення цьому - анексія Криму і ситуація на Донбасі, ситуація в Балтії і на Балканах, Грузія, Молдова, Сирія і весь Близький Схід. У нас грандіозне завдання - забезпечити безпеку світу і зробити так, щоб у ньому домінувала торжество закону", - підкреслив польський президент.

Крім того, він заявив, що на саміті будуть обговорюватися питання зміцнення "слабких місць" в обороні НАТО, а також зміцнення відносин альянсу і країн ЄС.

 

10:16

За тим, як проходить саміт НАТО 2016 можна стежити в режимі онлайн. Відзначимо, що в даний момент на відкритті зустрічі альянсу виступає президент Польщі Анжей Дуда.

 

10:10

Як і анонсувалося, варшавський саміт НАТО розпочався о 9:00 за місцевим часом (10:00 за київським). На відкритті саміту було оголошено, що основна мета зустрічі - публічна дискусія з приводу нових загроз у світі. Також був показаний фільм про ролі та важливості НАТО у світі.

10:00

 

Програма саміту НАТО 2016

Саміт НАТО проводиться раз у два роки. На цей раз приймаючою країною вперше стала Польща. На порядку денному саміту – відносини альянсу з Російською Федерацією, стратегічні питання по зміцненню оборони НАТО, ядерної політики, стратегії озброєнь. За словами генсека НАТО Йенса Столтенберга, альянсу необхідно адаптуватися до змін в середовищі безпеки в світі", виробити рішення з питань колективної оборони НАТО – "трансатлантичного співтовариства, яке несе відповідальна за захист понад 1 млрд людей".

"Альянс буде приймати важливі рішення для підвищення безпеки в Європі, грунтуючись на двох ключових принципах: захищати своїх громадян за допомогою сучасних методів стримування і оборони, а також за рахунок забезпечення стабільності за межами своїх кордонів", - йдеться на офіційному сайті саміту.

Відзначимо, що брати участь у варшавському саміті НАТО будуть 2100 делегатів, серед яких 18 президентів, більше 20 глав урядів і міністрів 80. Найчисленнішою стане делегація з США, яка складається з 300 осіб. Так, у саміті братимуть участь усі 28 країн-членів НАТО, а також представники 26 держав-партнерів і 11 організацій, серед яких Євросоюз, ООН і Світовий банк.

Саміт НАТО 2016 починається сьогодні, 8 липня, з виступу генсека альянсу. Після цього відбудеться церемонія підписання спільної декларації НАТО з Євросоюзом. У цьому заході братимуть участь Йенс Столтенберг, президент Євроради Дональд Туск і президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. В 16:00 за київським часом відбудеться засідання Північноатлантичної ради на рівні глав держав і урядів. Також на сьогодні заплановано засідання комісії НАТО-Грузія на рівні глав МЗС. На вечір же заплановані робочі обіди та фотографування учасників саміту. Важливі для України заходи відбудуться завтра, 9 липня. Так, в 16:00 відбудеться зустріч комісії Україна-НАТО на рівні глав держав, після чого Петро Порошенко і Йенс Столтенберг дадуть спільну прес-конференцію.

Нагадаємо також, що раніше помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд анонсувала зустріч президента України Петра Порошенка та американського президента Барака Обами під час саміту НАТО у Варшаві.

Фото: Столтенберг підкреслив, що альянсу необхідно адаптуватися до змін в середовищі безпеки в світі"

On Top