Російський банк виявився винним клієнту, якому дав кредит

Вперше в історії сучасного банківського бізнесу позичальникові вдалося обвести банкіра навколо пальця. Житель Воронежа написав власний варіант кредитного договору і запропонував його банку "Тінькофф Кредитні системи". У документі зазначено, що позичальник може брати гроші без обмеження суми і без будь-яких комісій.

Вперше в історії сучасного банківського бізнесу позичальникові вдалося обвести банкіра навколо пальця. Житель Воронежа написав власний варіант кредитного договору і запропонував його банку "Тінькофф Кредитні системи". У документі зазначено, що позичальник може брати гроші без обмеження суми і без будь-яких комісій, пише "Комерсант".

42-річний Дмитро з Воронежа виявився одним із багатьох, кому прийшла спам-розсилка від "Тінькофф Кредитні системи". Розкривши конверт з офертою банку, чоловік вирішив внести свої пропозиції. Він відсканував текст типового договору і склав власний варіант, пояснив представник Дмитра, адвокат юридичної агенції "Консультант" Дмитро Михалевич.

"Йому надіслали ці документи, він почитав умови, вирішив, що вони його не влаштовують: ані відсотки, ані прихована комісія, ані недотримка. І те, що його не влаштувало, він просто змінив", - розповів адвокат.

Цей документ, очевидно, влаштував банкірів. "Тінькофф" надіслав завірений договір з підписом і синьою печаткою. Активація кредитної карти теж пройшла без проблем. За умовами договору, банк зобов'язується кредитувати клієнта на будь-яку потрібну йому суму, уточнив Михалевич. "Відкрита кредитна лінія за договором безлімітна. Він міг собі купити острів де-небудь у Малайзії, і за законом банк мав би оплатити його", - повідомив він.

Щоправда, банкір з перших же днів відносин з партнером почав порушувати договір. Так, було встановлено ліміт на кредитну суму і до того ж дуже скромний: спочатку це було 7 тис. руб. (близько 1,7 тис. грн), потім 19. Але позичальник Дмитро погодився заплющити на це очі. Знімав він з карти невеликі суми і вчасно погашав заборгованість. Проблеми почалися тільки через три роки, коли Дмитро, будучи у відрядженні, не зміг вчасно внести платіж. Банк тут же включив лічильник пені, недотримок і комісій.

На використані клієнтом 19 тис. набігло майже 50 різних штрафів. Але сторони так і не домовлялися. Коли позичальник відмовився платити за неправомірними рахунками, банк зажадав гроші через суд і програв. "Тінькофф" може розраховувати тільки на ту суму, яку дав Дмитру в борг, і ні копійки більше. Представник банкіра в залі суду був змушений визнати свою помилку, підтвердив Михалевич.

"Вони підписали документи не дивлячись. Він виголосив ту сакраментальну фразу, яку кажуть всі позичальники, коли їх банки до суду викликають: "Ми не читали", - пояснив він. Крім того, банкір, не дивлячись, підписав договір, у якому будь-яка його правка обходиться в мільйони рублів.

"Наприклад, банк встановив плату за обслуговування у вигляді комісії. Зміна цієї умови коштує 3 млн руб (726 тис. грн). Комісія за видачу готівки становить 0%, банк змінює цей пункт, вказує на 2,9% плюс 390 руб. Прошу, 3 млн руб.", - додав він.

Таким чином, Дмитро з Воронежа нарахував 24 млн руб. недотримки. Єдине, на що може розраховувати "Тінькофф", - це на зниження суми, переконаний керуючий партнер юридичної фірми Lidings Андрій Зеленін.

"Є межі розумності встановлюваного в договорі штрафу. Суд на свій розсуд може знизити так звану недотримку, щоб він (штраф) був співрозмірний з наслідками порушення. Що стосується самої ситуації, то я думаю, що в банку практично не буде можливості якимось чином оскаржувати сам факт підписання і дії договору в такому вигляді", - упевнений Зеленін.

Винахідливий клієнт, схоже, сильно втомив банкірів. Віце-президент банку "Тінькофф Кредитні системи" Олег Анісімов повідомив "Коммерсант FM", що банк повним складом вирушив на відпочинок. "На жаль, зараз нікого немає, всі у відпустках", - сказав він.

Повернутися з відпустки банкірам доведеться до 5 вересня. На цей день призначено слухання у справі про примус до виконання зобов'язань. Позичальник Дмитро з Воронежа поки вважає за краще приховувати своє прізвище і жити під охороною.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top