ua ru

Росія відмовилася від пропозиції ЄС щодо моніторингу відбору газу з українських ПСГ, - Шефчович

Росія відмовилася від пропозиції ЄС щодо моніторингу відбору газу з українських ПСГ, - Шефчович

Росія відмовилася від пропозиції Євросоюзу щодо моніторингу відбору газу з українських підземних сховищ газу (ПСГ). Про це РБК заявив заступник голови Єврокомісії з енергетичного союзу Марош Шефчович.

"Досі всі сторони виконували свої зобов'язання, всі платежі були зроблені вчасно, інші положення домовленостей також виконуються. Ми знаходимося в дуже тісному контакті з українською владою і це правда про стан газових сховищ: зараз у них знаходиться 10,6 млрд куб. м газу. У вівторок я говорив з міністром енергетики України [Володимиром Демчишиним] про те, що необхідно підтримувати запаси в ПСГ, тому що це дуже важливо для транзиту газу через Україну в ЄС. З українською владою ми також обговорюємо фінансові інструменти. Як ви знаєте, ми вже надали Україні значні фінансову допомогу, ми працюємо над можливим наданням додаткової допомоги. І, як я пояснював російським партнерам, це завжди пов'язано з дуже прозорою програмою реформ, зокрема реформи в енергетичній сфері, і їх реалізацією українською стороною", - заявив він.

Шевчович повідомив, що запропонував послуги Європейської комісії щодо продовження тристоронніх переговорів щодо газу.

"Я сказав міністру, що ми вважаємо, що це потрібно обговорювати як можна скоріше, бо березень вже наближається. Але він [Новак] відповів, що не розуміє, що конкретно ми повинні обговорювати, тому що після березня взаємини між Росією та Україною повинні знову регулюватися чинним контрактом. Як я розумію, для України було б краще, щоб ЄС брав участь у переговорах. Але важлива і згода Росії, якщо вона визнає нашу участь корисною і необхідною. Те ж саме стосується моніторингу, тому що в подібних випадках, коли можуть бути звинувачення в несанкціонованому відборі газу, він потрібен. [Така] пропозиція надійшла від української сторони перед Різдвом, вони хочуть запросити європейських спостерігачів, які будуть перевіряти, чи все в порядку, відбирається газ в рамках передплачених обсягів. Російська сторона сказала, що це можна зробити на основі Меморандуму 2009 року між ЄС і Росією, і що у нас є механізм раннього попередження: якщо вони побачать проблему, то можуть почати моніторинг. Якщо це проблематично для Росії, то ми можемо направити спостерігачів у розподільчий центр у Києві", - заявив він.

Шефчович зазначив, що зараз моніторинг не ведеться.

"Я направив листа з такою пропозицією Новаку до Різдва, але він відповів, що зараз такої потреби немає, тому що у нас є цей механізм раннього попередження", - підкреслив він.

Нагадаємо, Україна скоротила кількість газу в підземних сховищах газу станом на 17 січня на 0,67% - до 10,148 млрд куб. м.