ua ru

РФ має намір засекретити дані про запаси нафти і газу

Вивезення первинної геологічної інформації про запаси нафти і газу за межі Росії для її аналізу компаніями зі США обмежать, можлива навіть повна заборона. Про це пишуть російські "Ізвєстія".

Зараз найбільші нафтові компанії Росії передають геологічні дані, які вони отримали без участі держструктур, на аналіз авторитетним американським фірмам - Miller & Lents і DeGolyer & MacNaughton. Міністр природних ресурсів і екології РФ Сергій Донський повідомив виданню про прийдешнє об'єднання структур Роснадр - Держкомісії по запасах (ДКЗ) та Центральної комісії з розробки (ЦКР).

Міжвідомча комісія Ради безпеки РФ з екологічної безпеки доручила профільним відомствам і спецслужбам розробити заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки, що перешкоджають несанкціонованому переміщенню первинної геологічної інформації за межі країни. В нараді взяли участь представники профільних відомств, спецслужб, "Газпрому", "Роснєфті", "Росгеологіі" і представники російських нафтосервісних структур.

В матеріалах, підготовлених до засідання комісії, констатується, що найбільш достовірними відомостями про мінерально-сировинну базу Росії володіють дві найбільші американські компанії в галузі геологічного аудиту, які розподілили між собою російський ринок: Miller & Lents і DeGolyer & MacNaughton. Причому в Miller & Lents немає представництва в Росії. Для захисту галузі від дії американських і європейських санкцій у протоколі наради міститься доручення про створення російської національної системи в галузі аудиту запасів корисних копалин.

Віктор Орлов, президент Російського геологічного товариства, голова науково-технічної ради "Росгеологіі", підтримав ідею створення національної аудиторської компанії.

"Давно пора створити російську групу незалежних експертів, які могли б проводити таку роботу. Крім того, необхідно прискорити впровадження нової класифікації запасів корисних копалин, створеної Мінприроди. Вона враховує економічну складову розробки запасів нафти і газу. На якомусь етапі будуть існувати обидві системи: державна і незалежні агентства. Потрібно концентрувати аналіз первинної геологічної інформації у Росії: у нас вистачає і вітчизняного софта, і фахівців, щоб відмовитися від послуг американських аудиторів і не вивозити ці дані з країни. У вересні має відбутися нове засідання Ради безпеки, де ці пропозиції будуть конкретизовані і вироблені механізми їх впровадження в життя", - розповів він "Ізвєстіям".

- Щоб якісно замінити американські аудиторські компанії, необхідно створити на базі ЦКР і ГКЗ, можливо, із залученням фахівців незалежних аудиторських організацій єдину національну аудиторську компанію. Якщо вона стане аналізувати запаси російських корисних копалин за сучасними міжнародними стандартами, а не тільки за стандартами так званої російської класифікації, то зможе конкурувати з авторитетом іноземних аудиторів. При цьому стратегічна для Росії первинна геологічна інформація про надра залишиться всередині країни і не буде вивезена за її межі, особливо до США - головного джерела санкцій. У цих умовах потрібно пустити на ринок вітчизняний софт, який практично не поступається за своїми параметрами зарубіжним аналогам. До цих пір тендерні правила великих компаній прописують необхідність 4-річного досвіду застосування софта або технології. Це є перешкодою для його впровадження, - пояснила Ніна Захарова, директор некомерційного партнерства "Союзнафтогазсервіс" (лобіює інтереси російських сервісних компаній).

Первинна робота зі створення національного аудиторського агентства вже стартувала. Міністр природних ресурсів і екології РФ Сергій Донський повідомив "Ізвєстіям", що Роснадра дано доручення виробити механізм з об'єднання ГКЗ і ЦКР.