ua en ru

Раді запропонували підвищити податкову відповідальність громадян

Раді запропонували підвищити податкову відповідальність громадян Фото: Верховна рада (РБК-Україна)

В Раді був зареєстрований законопроект №8109

Народні депутати - члени Міжнародного республіканського клубу 12 березня зареєстрували в Раді законопроект №8109 "Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо стимулювання податкової відповідальності громадян". Про це повідомляє "Апостроф".

Законопроект впроваджує процедури самостійної сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску громадянами, знижує ставки податків і змінює бюджетну спрямованість ПДФО.

По законопроекту ПДФО має надходити виключно до бюджету територіальної громади, який живе громадянин. Перенаправлення всього ПДФО до місцевих бюджетів здатне, на думку авторів, зміцнити фінансову базу місцевого самоврядування.

Як заявила у своєму Facebook розробник законопроекту народний депутат України Оксана Продан, самостійна сплата громадянами ЄСВ і прибуткового податку дасть їм додаткову мотивацію для контролю за витрачанням бюджетних коштів.

"Людина зовсім по-іншому буде оцінювати роботу чиновників. У людей сформується прямий зв'язок: я плачу податки, і на ці податки добре або погано працюють чиновники, будуються або не будуються дороги і т. д. Кожен з нас буде розуміти: якщо чиновники погано роблять свою роботу, вони повинні за це відповідати, бо це я даю їм роботу", - зазначила Продан.

Автори законопроекту пропонують гнучку процедуру переходу на самостійну сплату ПДФО та ЄСВ платником податків: коли платник податків з тих чи інших причин не зможе на перших порах самостійно адмініструвати сплату податків, він зможе доручити ці турботи своєму роботодавцю.

У проекті пропонується знизити фіскальне навантаження ПДФО + ЄСВ до 25% (10% ПДФО і 15% ЄСВ). За задумом авторів документа, це рішення має сприяти виведенню доходів фізосіб з "тіні". Попередні спроби зниження ЄСВ до 22% при одночасному підвищенні ПДФО до 18% не дали результатів. Розробники законопроекту посилаються на дані міжнародних досліджень, згідно з якими люди перестають ухилятися від оподаткування тільки тоді, коли їх витрати на ухилення перевищують третину від того, що вони повинні заплатити. При навантаженні в 25% вихід з тіні стає реальним.

Законопроект пропонує зняти обмеження розміру бази для сплати ЄСВ, що може позитивно позначитися на поповнення Пенсійного фонду. А також створює стимули для персональних пенсійних накопичень шляхом зменшення оподатковуваної бази на відповідні внески.

Як вважає президент Міжнародного республіканського клубу Анатолій Пінчук, самостійна сплата громадянами податків – це позитивна і дисциплінуюча практика багатьох розвинених країн.

"Сьогодні платники податків штучно відокремлені від прийняття рішень по сплаті податків. За них це робить роботодавець. Така практика прищеплює у платників податків інфантилізм і знижує їх соціальну відповідальність. Крім того, платники податків втрачають можливість заощадити на сплаті податків. Наприклад, сплатити менше ПДФО у разі, якщо були здійснені платежі за освіту дітей. Зараз, щоб провести таку операцію, платник податків повинен не тільки зібрати цілу папку документів, а ще і вблагати бухгалтерію свого підприємства, щоб вона провела всі ці документи в рахунок його податкових зобов'язань. При самостійній ж сплаті податків ця процедура стане простіше, і економія від неї буде більш помітна в кожному сімейному бюджеті", - вважає Пінчук.

У Міжнародному республіканському клубі впевнені, що підвищення відповідальності громадян за сплату податків дозволить платникам податків краще розібратися в сутності державного будівництва та більш жорстко контролювати чиновників.

Паралельно з проектом №8109, яким вносяться зміни в Податковий Кодекс, розробники проекту також подали в Раду і проект №8110, синхронізуючий аналогічні зміни в Бюджетному Кодексі.

Зазначимо, що законопроекти 8109/8110 - це вже друга законодавча інновація від українських республіканців. Першою були законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів народних депутатів України" і відповідні поправки до проекту Виборчого Кодексу, прийнятого в першому читанні. Цим законопроектом пропонувалося проводити вибори за національними партійними списками з обов'язковими попередніми праймеріз, що істотно обмежує можливості недобросовісної агітації і фальсифікації виборів.