ua en ru

Рада схвалила пенсійну реформу

Рада схвалила пенсійну реформу Фото: Володимир Гройсман (facebook.com/volodymyrgroysman)

У законі прописана можливість покупки до 2 років відсутнього страхового стажу

Верховна Рада України прийняла в другому читанні урядовий законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", передає кореспондент РБК-Україна.

Документ підтримали 288 депутатів Ради.

288 голосів - ЗА #ПенсійнаРеформа. Вітаю!

Опубліковано Volodymyr Groysman 3 жовтня 2017 р.

Норми закону

Зокрема, передбачається підвищення необхідного страхового стажу для виходу на пенсію до 25 років в 2018 році і до 35 років щорічно до 2028 року. Документом пропонується перегляд умов призначення пенсії за віком у 60 років з 1 січня 2018 року. Разом з тим застрахована особа має право самостійно визначити свій пенсійний вік.

Встановлюється, що в 60 років виходять на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року матимуть 25 років страхового стажу, а діапазон вимоги щодо страхового стажу щорічно буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році. У 63 роки виходитимуть на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 15 років страхового стажу, проте не мати 25 років. У 65 років будуть виходити ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть 15 років страхового стажу, проте не мати 16 років. При цьому передбачається на перехідний період (3 роки) при втраті роботи призначати державну соціальну допомогу при наявності 15 років страхового стажу.

Також в законі прописана можливість покупки до 2 років відсутнього страхового стажу із застосуванням додаткового коефіцієнта: 2 - за період до 12 місяців і 1,5 - за період з 13 до 24 місяців.

Документом буде здійснено перегляд розміру та умов призначення мінімальної пенсії за віком. Так, на рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі буде призначатися особам, які мають страховий стаж 30/35 років для жінок і чоловіків відповідно. При цьому з 1 січня 2018 роки гарантія щодо забезпечення виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% від мінімальної заробітної плати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, буде забезпечуватися особам, які мають страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років.

Крім того, проектом вносяться зміни до закону "Про індексацію грошових доходів населення", що передбачають виключення з закону пенсій як об’єкту індексації грошових доходів населення. Тобто, автоматична індексація пенсії не проводитиметься.

Зауваження Головного юридичного управління ВР

Так, документом величину оцінки одного року страхового стажу за період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування зменшено з 1,35% до 1%.

"Запропонована зміна призведе до загального зменшення розміру пенсій, особливо тих, що будуть призначатися після набрання чинності законом у разі прийняття цього законопроекту як закону. При цьому зменшення розміру пенсії порівняно з пенсією, що призначили б цій особі за нині діючим законом, буде особливо значним у осіб, які мають великий страховий стаж", - наголошується у висновку управління.

Крім того, в управлінні зазначають, що запропоноване у проекті поетапне збільшення страхового стажу не забезпечує в такий короткий період можливість набуття громадянами передпенсійного віку додатково до 10 років страхового стажу.

"Запропоноване у проекті поетапне збільшення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, не забезпечує в такий короткий період можливість набуття громадянами передпенсійного віку додатково до 10 років страхового стажу, а відтак і права на призначення хоча б мінімальної пенсії. Таким чином, збільшення у такий спосіб страхового стажу, необхідного для отримання права на призначення пенсії, призведе, на нашу думку, до фактичного підвищення пенсійного віку, а в окремих випадках і позбавлення права на пенсійне забезпечення громадян", - сказано у висновку.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що дефіцит Пенсійного фонду України зросте майже в 1,5 рази без прийняття пенсійної реформи.