ru ua

Заклики екс-глави УГКЦ Гузара до зброї не варто оцінювати як офіційну позицію церкви, - експерти

Кардинал Любомир Гузар зараз не є главою Української греко-католицької церкви (УГКЦ), тому його слова не варто оцінювати як офіційну позицію церкви. Таку думку висловили опитані експерти, коментуючи заяву Гузара, згідно з якою українці мають право протестувати зі зброєю в руках.

"Кардинал Гузар зараз не є главою УГКЦ, тому його слова не варто оцінювати як офіційну позицію церкви. Цілком очевидно, що тільки уповноважені представники держави в певних ситуаціях мають право на застосування зброї, - зазначив директор Аналітичної групи їм. Григорія Сковороди Валерій Кучерук. - В принципі, громадяни мають право захищати себе, якщо сила, яка була до них застосована, неадекватна скоєним порушенням закону. Але як би там не було, той же Гузар в інтерв'ю сказав, що "сила нашого народу - в миролюбство". А народ-то - з обох сторін".

Згоден з подібною позицією і директор Інституту стратегічної політики Юрій Кочевенко.

На думку експерта, в умовах політичної нестабільності потрібно зважувати кожне вимовлене слово.

"Особливо це стосується такої авторитетної людини як Любомир Гузар. Нашій країні, на щастя, поки ще далеко до того рівня автократії, коли єдиним можливим способом зміни влади стає збройне повстання", - додав він.

Політолог підкреслив, що на сьогодні відсутні передумови до силового протистояння.

"Зміна владних еліт у нас відбувається постійно - нехай не завжди чисто, але в цілому цілком демократично. Жодних реальних передумов до силового протистояння на даний момент просто немає. Всі пристрасті нагнітаються абсолютно штучно. І якщо спокійно і тверезо оцінювати ситуацію, цього просто не можна не розуміти", - підсумував експерт.

Нагадаємо, раніше екс-глава УГКЦ, кардинал Любомир Гузар заявив в інтерв'ю газеті "Україна Молода", що протестувальники мають право на збройний опір. Гузар вважає, що право на опір є природним і не вимагає писаної форми.