ua en ru

Підвищення рентної ставки спровокує падіння обсягів видобутку газу в Україні в 1,5 - 2 рази, - експерти

Експерти критично оцінили ініціативу уряду підняти рентну ставку на видобуток вітчизняного газу до 70%, оскільки це зупинить розвиток галузі і зруйнує перспективу нарощування власного видобутку. Про це представники газового ринку заявили під час прес-конференції у п'ятницю, 26 грудня.

За словами фінансового директора компанії "Карпати газ" Артура Сомова, компанії будуть змушені елементарно скоротити видобуток.

"Як результат, обсяг надходжень до бюджету залишиться на старому рівні, але Україна змушена буде докупити додатково в найближчі 3 роки близько 2,5 млрд куб. м газу. При цьому, якщо в поточній ситуації близько 70% від виручки вітчизняних добувних компаній повертається в бюджет України, то при закупівлі імпортного газу, всі 100% - це чистий валютний відтік з України",- наголосив Сомов.

Генеральний директор НДіКБ бурового інструменту, доктор наук Ярослав Кунцяк також заявив, що прогноз по надходженню до Держбютжету від збільшення рентних платежів нереалістичний.

"Потрібно не відсотки ренти збільшувати і тим самим заморозити увесь газовий видобуток в Україні, а допомагати кампаніям розробляти нові родовища. У нас є наукові розробки як видобувати газ на великих глибинах. Ми маємо чіткі підрахунки, що при цьому Україна повністю покриє свою потребу в газі із внутрішнього видобутку. Адже у 1970 роках на території України видобувалося понад 70 мільярдів газу! Все це можна реанімувати. В Україні одні з найкращих фахівців у цій сфері і є ще своя технологічна база. У нас велика кількість законсервованих родовищ ще з часів Радянського союзу, які можна також вводити в роботу і видобувати з них газ. Якщо розконсервувати і запустити в роботу ці свердловини, то видобуток підніметься вже найближчим часом на 30%",- зазначає Кунцяк.

Сомов акцентує, що несприятливі умови інвестицій у газодобувну галузь переорієнтує інвесторів на Польщу і Румунію, які зараз створюють більш привабливі фіскальні умови для інвестування в добувну галузь.

"Так, за даними Ernst&Young (World bank database) гранична податкова ставка при видобутку нафти і газу в Польщі становить 19%, в Азербайджані 26%, а в Румунії - 30%. При цьому в Польщі та Азербайджані податки стягуються з прибутку, а не з доходу, як це робиться в Україні",- зазначає він.

Директор департаменту енергетики Міжнародного центру перспективних досліджень Наталія Слободян додала, що внутрішній видобуток нафти та газу в Україні знаходиться в стані стагнації, але наша держава має невикористаний потенціал природного та нетрадиційного газу.

"За даними інших зарубіжних дослідних центрів (зокрема, Стратфор) Україна має значні поклади природного газу. Найбільша їх частина зосереджена в східному регіоні (близько 85%). На західний і південний регіони припадає приблизно 15% покладів (відповідно 10 і 5%). Але ситуація ускладнюється тим, що майже половина запасів газу розміщена на родовищах, які знаходяться в кінцевій стадії розробки",- відзначила Слободян.

Слободян також наголосила, що Україні надзвичайно повезло, адже ми володіємо найпотужнішими в Європі підземними сховищами газу, загальною ємністю близько 35 млрд куб.м. Ці потужності мають подвійне стратегічне значення для України: резерв на випадок збою поставок блакитного палива з Російської Федерації та потужний фінансовий актив у вигляді газового хабу.

Експерти ринку прогнозують, що при підвищені Урядом ставки рентних платежів, приватні газовидобувні компанії скоротять персонал в 2,5-3 рази, а також відбудеться падіння обсягів вітчизняного видобутку в 1,5-2 рази протягом наступних трьох років, що призведе, у свою чергу, до зростаючого дефіциту газу українського видобутку. В свою чергу його треба буде заміщати імпортним газом (до 0,5 млрд в 2015 році). Таким чином, державний бюджет кумулятивно недоотримає близько 12,5 млрд грн протягом наступних трьох років, а країна повинна буде додатково імпортувати 2,5 млрд м3 газу, що критично поглибить її енергозалежність від тієї ж Росії. І відповідальність за такий крок і його наслідки в повній мірі зараз на Уряді України.

Як відомо, Кабінет міністрів України пропонує парламенту ввести на 2015 р. підвищені ставки ренти при видобутку газу приватними компаніями. Відповідна ініціатива міститься в проекті змін до Податкового кодексу, внесеного до Верховної Ради.