Перемога над ІДІЛ спровокує десяток нових воєн у регіоні, - Washington Post

Перемога над ІДІЛ спровокує десяток нових воєн у регіоні, - Washington Post
Фото: бойовики "Ісламської держави"

Американське видання проаналізувало ряд сценаріїв розвитку ситуації на випадок придушення терористичної організації

Наступ супротивників ІДІЛ на позиції цієї терористичної організації в Іраку і Сирії веде до появи нових вогнищ військових конфліктів. Про це пише кореспондент The Washington Post на Близькому Сході Ліз Слай.

Як наголошується, в регіоні назрівають не менше десяти нових воєн, деякі з яких вже фактично йдуть.

По-перше, сирійські курди, користуючись підтримкою США, встановили контроль над північним сходом Сирії і почали займати території, населені арабами. Це спровокувало відсіч з боку арабських угруповань, які є опозиційними уряду Башара Асада і спираються на допомогу Туреччини.

Крім того, Туреччина стривожена появою курдської автономії на північному сході Сирії, оскільки веде боротьбу з курдськими сепаратистами на своїй території. Анкара розпочала будівництво стіни на кордоні із сирійськими курдами і може піти на вторгнення, якщо ситуація загостриться.

Автономія сирійських курдів суперечить і планам Асада відновити територіальну цілісність Сирії. Урядові війська вже вступали в короткочасні сутички з курдськими ополченцями, поки не було оголошено перемир'я.

На думку Слай, досі не можна виключати прямого військового зіткнення між сирійською армією і США. За даними видання, Вашингтон вже п'ять років закликає до відходу Асада з поста президента Сирії, а наступ на утримуване ІД місто Ракка ведуть із протилежних напрямків сирійська армія і коаліційні сили арабів і курдів за підтримки США.

П'ятим потенційним конфліктом WP називає війну між Туреччиною і Сирією. Анкара, яка зараз проводить операцію проти ІД на півночі Сирії, тривалий час виступала проти Асада. Якщо бойові дії підуть успішно, то турецькі війська можуть вийти до Алеппо, де йдуть зіткнення між сирійською армією, опозицією та ІД.

На хвилі успішних бойових дій проти ІДІЛ в Іраку іракські курди розширили свою сферу впливу на раніше підконтрольні уряду території. Влада в Багдаді заявила, що після поразки ІД вона має намір повернути ці землі. Курди зі свого боку сказали, що не поступляться відвойованими районами.

Потенційний конфлікт за участю іракських курдів може також виникнути між ними і шиїтським ополченням за підтримки Ірану, яке також бере участь у звільненні Іраку від ІД. Воно вже почало тіснити курдів у районі зіткнення.

Значні суперечності існують і серед самих курдів, які єдині тільки в питанні створення незалежної держави. Іракські курди розділені на дві фракції, які в 1990-х роках вели між собою бойові дії. Одна із цих фракцій ворогує з курдами, що контролюють північну Сирію, а інша є їхнім союзником.

Як зазначає видання, в ході боїв проти ІД курдські і шиїтські формування захопили території, населені арабами-сунітами. Слай нагадала про прецеденти, коли курди і шиїти проводили репресії щодо сунітів. Це, на її думку, може призвести до нового заколоту. У Сирії громадянська війна почасти є протистоянням між алавітським урядом і сунітською більшістю, а в Іраку шиїтська більшість, що перебуває при владі, викликає невдоволення сунітської меншини.

Десятим можливим конфліктом WP вважає війну між залишками формувань "Ісламської держави" проти будь-кого, кого вони вважатимуть своїм противником.

Слай також додає, що розкол серед противників ІД затримує повномасштабний наступ на сірійське місто Ракка та іракське місто Мосул, які знаходяться в руках терористів. Кореспондент робить висновок, що військові перемоги, не підкріплені політичним врегулюванням, лише породжують довготривалу нестабільність у регіоні, яка може призвести до появи нових терористичних організацій.

Як повідомлялося, США і Туреччина мають намір звільнити сірійське місто Ракка від бойовиків ІДІЛ.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся