ua en ru

Песах 2018: що не варто і можна робити в святкові дні

Песах 2018: що не варто і можна робити в святкові дні Фото: Маца - традиційне частування на Єврейську Пасху (freeimages.com/al-ex)

Традиції свята Песах, головні правила і заборони єврейської Пасхи

Песах 2018 - головне свято іудейської віри. У цьому році воно почнеться після заходу сонця 30 березня і триватиме тиждень. Що можна робити в Песах, а що категорично забороняється в святковий період, а також які частування повинні стояти на столі на єврейську Пасху - в матеріалі Styler.

Песах 2018 і основні традиції святкування

Щорічно Песах відзначається з вечора 14 дня весняного місяця нісана за єврейським календарем. Загальна тривалість торежств з нагоди єврейської Пасхи становить 8 днів, протягом яких діють певні правила і відбуваються різні обряди. Єврейська Пасха 2018 відзначається з моменту заходу сонця 30 березня по 7 квітня.

Незважаючи на те, що назва іудейського свята співзвучна з християнським, їх значення і традиції відрізняються. Песах відзначають на честь події, яка стала початком історії єврейського народу і відбулася ще до нашої ери - Виходу євреїв з 400-річного єгипетського рабства.

Песах 2018 відзначається з 30 березня по 7 квітняФото: Песах 2018 відзначається з 30 березня по 7 квітня (flickr.com/samiandrea)

Готуватися до свята починають заздалегідь. Основним етапом є прибирання в будинку, також викидаються всі продукти і напої, які були приготовані шляхом сквашування або бродіння.

Перший і останній день свята в Ізраїлі є вихідними, працювати забороняється. У ці дні в синагогах проводять церемонію "поділу вод" в пам'ять про те, що Господь висушив води Червоного моря, щоб євреї могли перейти його, а потім обрушив хвилі на ворогів.

Песах завжди проходить в радісній атмосфері, а його центральною традицією є святкова вечеря (седер).

Що можна, а що не можна в Песах: частування на святковому столі

Головною забороною на свято є вживання квасних продуктів (хамець). Пов'язано це з подіями Виходу. Адже євреям настільки швидко довелося залишати Єгипет, що хліб у дорогу вони пекли з тіста, що не встигло піднятися. Тому в Песах не можна не тільки їсти хамець, але і тримати його в будинку. До заборонених продуктів на єврейську Пасху відносяться:

  • Злаки, які входили в контакт з рідиною (пшениця, ячмінь, жито, овес, полба). Також уникають вживання в їжу перловки, кукурудзи, горошку через те, що в них може початися процес бродіння.
  • Вироби в борошна (хліб, булки, вермішель, печиво, торти і т.д.)
  • Пластівці, виготовлені зі злаків;
  • Солодові і дріжджові продукти, гірчиця;
  • Алкогольні напої (пиво, сидр, пшенична горілка, віскі);
  • Мариновані продукти з солодовим оцтом, фруктовою есенцією.

Вечеря седер у ПесахФото: Вечеря седер у Песах (freeimages.com/AChabadnik)

Перед початком седера в перший вечір Песаха читається послання, де описуються події Виходу з Єгипту (великодня Агада). Стіл для вечері сервірують тільки ретельно вимитим або новим посудом. Обов'язково має бути присутнім блюдо - кеар. На нього викладають символічні частування, серед них:

  • Зроа (смажена бараняча гомілка, або куряча ніжка) - ритуальний символ жертвоприношення.
  • Бейца (варене яйце) - символ скорботи про зруйнований Храм в Єрусалимі.
  • Карпас (зелень петрушки) - символ убогого раціону євреїв у Єгипті. Під час седера зелень занурюють в мисочки з солоною водою, яка символізує пролиті сльози.

Також у седер подають харосет (подрібнені яблука і фініки) - символізує глину, з якої іудеї виготовляли цеглу за часів рабства; марор (хрін, листя салату) - символ гіркоти і страждань в рабстві.

Головним елементом ритуальної трапези є маца - прісний коржик, що випікається перед святом. За правилами, її необхідно готувати в печі не більше 18 хвилин, інакше почнеться процес бродіння. Під час седера мацу їдять кілька разів.

Випічка маци до свята Песах Фото: Випічка маци до свята Песах (pixabay.com/avitalchn)

Вечеря на Песах складається з п'яти етапів. Читання Агади - це перший етап. Також обов'язковим етапом є питво червоного вина або виноградного соку. Його необхідно випити чотири келихи, на честь чотирьох обіцянок Господа ("І виведу вас з-під ярма єгиптян", "І врятую вас", "І спасу вас"; "І візьму вас"). Третій обов'язковий етап - куштування марору, четвертий етап - маца. Прісний корж також є завершальною стравою (афікоман), мацу їдять перед третьою чашею вина. Під час п'ятого етапу седера читають хвалебні псалми.

Незвичайні великодні традиції в різних країнах (video.rbc.ua)