ua en ru

За перше півріччя 2018 року "Чернігівгаз" отримав збиток майже 67,5 млн гривень

За перше півріччя 2018 року "Чернігівгаз" отримав збиток майже 67,5 млн гривень Ілюстративне фото (104.ua)

Встановлений НКРЕКП тариф на розподіл газу не покриває економічно обґрунтованих витрат оператора ГРМ

За підсумками першого півріччя поточного року ПАТ "Чернігівгаз" отримало збиток від розподілу природного газу в розмірі 67,42 млн гривень. Витрати минулого року також перевищили тарифну виручку компанії майже на 71,5 млн гривень. Про це повідомляє прес-служба компанії.

Основна діяльність компанії - доставка газу споживачам - залишається збитковою, адже встановлений НКРЕКП тариф на розподіл газу не покриває економічно обґрунтованих витрат оператора ГРМ. Найбільший дисбаланс виникає внаслідок різниці між фактичною вартістю газу для технологічних потреб та ціну цього газу, яка закладена в тарифі.

Тарифом, встановленому НКРЕКП для ПАТ "Чернігівгаз" передбачено, що компанія буде закуповувати на ринку газ для виробничо-технологічних потреб за ціною 7320 гривень/тис. куб. м. Однак за період січень-червень поточного року середня фактична ціна природного газу становила 10615 гривень/тис. куб. м і до кінця року стане ще вище.

Так, в чинному тарифі компанії ПАТ "Чернігівгаз" на закупівлю природного газу для виробничо-технологічних потреб передбачено 207,6 млн гривень. (з ПДВ). Однак фактичні річні витрати на його придбання становлять майже 318 млн гривень (з ПДВ), що в 1,5 рази більше передбаченої в тарифі суми.

"Враховуючи, що витрати компанії на придбання газу для технологічних потреб складають 45,4% від всієї тарифної виручки, суттєва різниця в ціні енергоносія є основною причиною отримання збитків. Прогноз на наступні півроку також є невтішним. Газ на технологічні потреби постійно дорожчає. В свою чергу це негативно позначиться не тільки на діяльність компанії, але і може вплинути на безперебійне газопостачання споживачів області", - говорить фінансовий директор ПАТ "Чернігівгаз" Дмитро Чеберяк.

Продовжують рости і інші статті матеріальних витрат, безпосередньо пов'язаних з виробничою діяльністю компанії. Причиною є інфляція та зростання цін на обладнання та паливно-мастильні матеріали, необхідні в першу чергу для роботи аварійно-диспетчерської служби та інших служб ПАТ "Чернігівгаз". Тарифний дефіцит за цими статтями "Чернігівгаз" оцінює в 40,8 млн гривень на рік. Така ситуація призводить до відсутності коштів на оплату послуг і матеріалів у повному обсязі.

У зв'язку з збільшенням мінімальної заробітної плати, яка не закладена в тарифі, "Чернігівгаз" не в змозі встановити персоналу конкурентну оплату праці. Через це відтік кваліфікованих кадрів досяг рівня майже 7,2%. Лише за останні півроку компанії звільнилося 146 фахівців.

Наслідками незбалансованої тарифної політики є виникнення боргів перед постачальниками технологічного газу і проблеми з виконанням експлуатаційних завдань, передбачених нормативними документами. Такий дисбаланс може бути усунутий тільки за рахунок компенсацій в майбутніх періодах, а це складає близько 224 млн гривень.

14 червня 2018 року НКРЕКП затвердила Тимчасову методику розрахунку тарифів на розподіл, виходячи з обсягів розподіленого газу. Протягом минулого року ПАТ "Чернігівгаз" двічі проводило відкриті слухання щодо перегляду тарифу на послуги з розподілу газу. Закликаємо НКРЕКП затвердити беззбитковий тариф і компенсувати понесені збитки.