При переході на RAB-регулювання тарифи на електроенергію в Україні залишаться найнижчими в Європі, - Вовк

При переході на RAB-регулювання тарифи на електроенергію в Україні залишаться найнижчими в Європі, - Вовк
Фото: Дмитро Вовк (uacrisis.org)

Глава НКРЕКП зазначив, що "на сьогоднішній день тариф для кінцевих споживачів в Україні є найнижчим, як для населення, так і для промисловості"

Навіть зі стимулюючим тарифоутворенням тарифи на електроенергію в Україні залишаться найнижчими для всіх країн Європи. Про це заявив глава НКРЕКП Дмитро Вовк, коментуючи дискусію про те, що введення в Україні RAB-регулювання призведе до зростання тарифів для споживачів, повідомляє УНІАН.

Вовк зазначив, що "на сьогоднішній день тариф для кінцевих споживачів в Україні є найнижчим, як для населення, так і для промисловості", і що природнє зростання тарифів повинно бути спрямоване на зростання інвестицій для модернізації мереж.

Більш того, за словами глави НКРЕКП, вже після першого року запровадження RAB-регулювання "тарифи для обленерго будуть знижуватися, оскільки там закладена індексація на рівень інфляції мінус коефіцієнт ефективності". Дмитро Вовк зазначив капіталомісткість і тривалість процесу модернізації компаній, в результаті якого "дійсно, можливе зниження операційних витрат".

"Наша позиція послідовна, ми вважаємо, що повинна застосовуватися середньозважена вартість капіталу, так звана WACC. Якщо вартість капіталу в країні зростає, комісія повинна враховувати, але це повинно бути не щодня, а з певною ритмічністю", - зазначив глава НКРЕКП, коментуючи можливість підвищення ставки RAB-регулювання в контексті підвищення облікової ставки Нацбанку до 16%.

За словами Вовка, в Європі практикується перегляд ставок раз в 2-3 роки, іноді навіть раз на 5 років. "Так як нами вже була встановлена ставка, найближчим часом, якщо не буде ніяких драматичних подій на ринку, ми переглядати її не будемо", - сказав він.

Нормативна база України в цьому питанні, за словами глави НКРЕКП, повністю відповідає європейським стандартам, враховує передовий досвід і його відповідність кращим принципам, що підтверджено консультантами американської консалтингової компанії IHS Energy під керівництвом екс-посла США в Україні Карлоса Паскуаля, а також іншими звітами європейських регуляторів

Як відомо, НКРЕКП підготувала нормативну базу для перекладу енергокомпаній на RAB-регулювання в липні 2017 року. У січні 2018 року постанову було опубліковано, що відкриває можливість для переходу обленерго на цю систему.

Стимулююче регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3,5 або 8 років). Даний метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносії (електроенергія, теплова енергія тощо), і стимулювання ефективності витрат розподіляють (постачають) компаній.

У середині 1990-х років на RAB-регулювання перейшло більшість країн Західної Європи, Канада, США, Австралія. Європейський Союз у 2002 році зобов'язав країни Східної Європи застосовувати RAB при встановленні тарифів для монополій, і на RAB-регулювання перейшли Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща, Румунія, Болгарія і ряд інших держав.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся