ua en ru

Відмова від Будапештського меморандуму – велика помилка, - Фірташ

Відмова від Будапештського меморандуму – велика помилка, - Фірташ Фото: Дмитро Фірташ

Україна стала сьогодні однією з найбільш "гарячих" точок планети

Керівництво України повинно максимально використовувати можливості, які дає Будапештський меморандум. Про це журналістам заявив голова Ради Групи компаній Group DF Дмитро Фірташ.

"Армія – гарантія хороша, а сильна армія – ще краща. Але є реалії, і є певний масштаб відповідальності, – заявив Дмитро Фірташ. – А реалії такі, що Україна стала сьогодні однією з найбільш гарячих точок планети, де перетинаються інтереси багатьох світових гравців. Ставки в цій грі дуже високі, і на керівництві України лежить велика відповідальність не лише перед власним народом, але й перед всім світом. У цьому сенсі мене дивує легкість, з якою українське керівництво відмовляється від можливостей, які дає Будапештський меморандум".


Фірташ вважає, що Будапештський меморандум, на відміну від Мінського або Нормандського формату, є "легітимним міжнародним правовим документом, з якого випливають конкретні зобов'язання і права підписали його сторін". "Україна свої зобов'язання виконала, відповідно свої зобов'язання повинні були виконати Росія, Великобританія і США", - заявив він.

На думку голови Ради Групи компаній Group DF, великою помилкою було не скористатися цим на початку конфлікту і не користуватися зараз.

"Будапештський меморандум і сьогодні є унікальною для України і актуальною можливістю якщо не вийти з кризи, то посилити свою роль, свою позицію і вести власну гру. Нагадаю просту річ: в без'ядерному статусі України були найбільше зацікавлені наші західні партнери, насамперед США. Саме тому вони брали на себе серйозні зобов'язання перед Україною, – впевнений Дмитро Фірташ. – Питання: сторони, які брали на себе ці зобов'язання, відмовляються від них? Це питання, що Україна досі не поставила руба. І нам потрібна відповідь у будь-якій формі. Але відповідь політична і юридична. Якщо наші партнери не вважають Будапештський договір документом, а свої зобов'язання дійсними, – ми це приймемо. Тоді Україна отримає право також відноситись до цього документа і йти своїм шляхом, захищаючи свої інтереси. Я вважаю, що Україна ще не починала використовувати можливості, які дає Будапештський меморандум, для власної гри і захисту своїх власних стратегічних інтересів".

При цьому, на думку Фірташа, Будапештський меморандум – це хороша можливість для створення сильної переговорної позиції, але в той же час він упевнений, що "рішення проблеми – в прямих двосторонніх переговорах з Росією".

"Потрібно шукати формати, треба зближувати позиції, і я абсолютно переконаний не тільки в тому, що це можливо, але і в тому, що іншого шляху немає", – підкреслив він.