ua en ru

Новий закон підвищить попит на дачні будиночки

Завдяки новому «житловому» закону в Україні повинен зрости інтерес до купівлі садових і дачних будинків, вважають експерти. Головним чином, з боку переселенців, які з'явилися завдяки пільгам відносно дешево зможуть отримати всі права - від медобслуговування до права голосу.

Завдяки новому «житловому» закону в Україні повинен зрости інтерес до купівлі садових і дачних будинків, вважають експерти. Головним чином, з боку переселенців, які з'явилися завдяки пільгам відносно дешево зможуть отримати всі права - від медобслуговування до права голосу.

Президент Петро Порошенко в кінці минулого тижня підписав закон № 1673-VII («ПРО внесення змін у деякі законодавчі акти України про переведення садових і дачних будинків у житлові будинки і реєстрацію в них місця проживання»), яким дозволено переводити дачі та споруди на садових ділянках в житлові будинки. Після чого люди зможуть на них прописуватися. Правда не відразу, а тільки після вжиття всіх необхідних підзаконних актів - на це відводиться два місяці. Там повинні все детально прописати: які документи треба подавати, в який термін змінюється статус, скільки людей можна прописати.

Раніше житловим статусом володіли тільки капітальні будівлі, придатні для постійного (постійного) проживання. Житловим його визнають тільки при наявності всіх інженерних комунікацій: електрики, газопостачання, опалення, водопроводу, вентиляції і каналізації. Правда, в одно - та двоповерхових будівлях допускається відсутність централізованих інженерних мереж гарячого водопостачання та каналізованих вбиралень. Тепер же «житловими» на прохання господарів можуть бути визнані і будинки, придатні лише для проживання у теплу пору року, тому тут можна і прописатися самому, і прописати інших людей.
60% - самобуди

Але перевести дачний і садовий будинок житловий можна тільки в тому випадку, якщо будівля відповідають державним будівельним нормам, а значить, прийнято в експлуатацію Державною архітектурно-будівельною інспекцією. А згідно із законодавством дачі потрапляють під 1-2 категорію об'єктів, а значить, будуються за декларативним принципом (надсилають в ДАБК лист з повідомленням про початок робіт, а після завершення будівництва - декларацію), після чого можуть звертатися про підключення до інженерних мереж.
Тому більш 60% дач вважаються самобудами, які будуються-перебудовуються без попередження держави. «У більшості дачних кооперативів і садових товариств вирішено питання тільки з землею. Електрика, газ, вода дуже часто підключені «на чесному слові», за усним договором з довколишніх селом, а вже платять за ці послуги дачники - взагалі питання відкрите», - зазначив у розмові з «Вістями» віце-президент Ліги експертів України Андрій Гусельников.
Завдяки новому закону, навіть якщо в кооперативі не знайдеться жодної людини, який побажав прописатися на дачі, ці житлові масиви будуть, нарешті, упорядковані. В тому числі, буде уточнена інформація про нерухомості, яка з нового року буде обкладатися податком, пополняющим місцеві бюджети.

До речі, саме органи місцевого самоврядування будуть приймати рішення про те, чи можна перевести дачу в житловий фонд чи ні. А значить, давати чи позбавляти можливості там прописатися: в законі сказано, що до проведення адміністративно-територіальної реформи дачні поселення і садівничі товариства в приміських зонах будуть «приписані» до тих населених пунктів, з якими пов'язані адміністративно територіально.
До весни з'являться спеціальні пропозиції

Тільки в столиці кількість дач обчислюється тисячами, найбільші масиви - Русанівські сади, Осокорки, Нивки (Берківці). Вони користуються стабільним попитом на оренду, але продаються в цьому році дуже погано. «Рахунок іде на тисячі будинків тільки в Києві, ніхто до останнього часу не проводив моніторинг такої нерухомості. І стан саме різне - від сараюшечки на 10 сотках до триповерхового будинку на 5 сотках. Ціни від 10 тисяч до півмільйона доларів», - розповів «Вістям» президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.
Однак експерти все ж вважають, що цієї осені впливу закону на ринок нерухомості ми не побачимо. «Може один-два дзвінка було після новини про можливості прописуватися на дачі. Всі хочуть побільше, ближче, подешевше. Але тільки цікавляться, навіть на перегляди не приїжджали», - поскаржився «Вістям» ріелтор Олексій, продає дачу-новострой в Калинівці Макарівського району за 35 тис. у.е.

Втім, у нинішній ситуації дію закону може трохи зняти соціальну напругу і дати можливість переселенцям із зони АТО зареєструватися більше бюджетних будинках в передмісті.
Дачний будинок дешевше однокімнатної квартири в місті, а по комфорту може його перевищувати. На ринку вже достатньо пропозицій в 20 км від Києва в дачних кооперативах, де новобуд з усіма підключеними комунікаціями на 6 сотках за ціною до 50 тис. у.е.
До березня з'являться оголошення, де на десяти сотках дачного товариства будуть пропонувати збудувати за місяць-два будинок за проектами вітчизняних архітектурних бюро.
Джерело: domik.ua