ua en ru

Мусульмани всього світу відзначають Курбан-байрам

Мусульмани 15 жовтня відзначають одне з головних ісламських свят - Ід аль-Адха (по-арабськи) або Курбан-байрам (тюркською). Воно припадає на 70-й день після свята Ураза-байрам і відзначається на згадку про жертвопринесення пророка Ібрагіма, символізуючи закінчення хаджу - паломництва мусульман до Мекки.

Мусульмани 15 жовтня відзначають одне з головних ісламських свят - Ід аль-Адха (по-арабськи) або Курбан-байрам (тюркською). Воно припадає на 70-й день після свята Ураза-байрам і відзначається на згадку про жертвопринесення пророка Ібрагіма, символізуючи закінчення хаджу - паломництва мусульман до Мекки.

Згідно з Кораном, архангел Джабраїл з'явився до пророка Ібрахіма уві сні і передав йому наказ від Аллаха принести в жертву єдиного сина Ісмаїла. Пророк подався в долину Міна до того місця, де нині стоїть Мекка, і почав приготування. Син, який знав про свою долю, не пручався, так як був слухняний батькові і Аллаху.

Однак це виявилося випробуванням від Всевишнього: коли жертва була майже принесена, Аллах змилостивився і зробив так, щоб ніж не зміг різати, а Джабраїл дав Ібрахіму барана в якості заміни. Мусульмани вважають свято уособленням милосердя, величі Аллаха і вказівкою на те, що люди повинні виконувати його заповіді, якими б важкими вони не були.

Свято жертвопринесення є кульмінацією хаджу. Напередодні Курбан-байраму прочани сходять на гору Арафат, звідки пророк Мухаммед виголосив свою останню проповідь. За стоянням на горі, яке триває до заходу сонця, слід обряд побиття Сатани камінням в долині Міна. Потім мусульмани здійснюють таваф - семиразовий ритуальний обхід проти годинникової стрілки навколо святилища Кааба.

В день жертвопринесення мусульмани здійснюють повне обмивання (гуслі), надягають нові одягу, відвідують родичів і людей похилого віку, що подають милостиню, відвідують могили батьків і близьких. Прихильники ісламу вітають один одного словами "Ід мубарак" (універсальна фраза, що є аналогом російського "Зі святом!") і "Такаббаль Аллаху мінна ва минкум" ("Нехай Аллах прийме від вас і від нас!"). Крім того, мусульмани, подібно пророку Мухаммеду, у святковий день змінюють маршрут свого звичайного шляху до місця спільної молитви.

Курбан-байрам починається з хутби (проповіді), яку вимовляє мулла або імам-хатиб, і жертвопринесення. У жертву Аллаху приноситься домашня худоба - корова, коза, вівця або верблюд. М'ясо жертовних тварин ділиться на три частини. Одна призначається для сімейної трапези, друга йде на частування друзів і сусідів, а третя обов'язково лунає нужденним.

Бажано, щоб жертовна тварина було жирною, великою і красивою. У ньому не повинно бути вад, які впливають на кількість і якість м'яса. Тому не можна приносити в жертву кульгавих, сліпих або хворих тварин, а також тварин, у яких зламано більше половини рогу або відрізане більше половини вуха.

Нагадаємо, в Україні мусульманська діаспора проживає в Криму. Депутати парламенту Криму хочуть зробити мусульманські свята Курбан-байрам і Ураза-байрам вихідними днями в автономії для всіх жителів Криму, незалежно від їх віросповідання.

Муфтій мусульман Криму Аджі Еміралі Аблаєв вже привітав одновірців з святом. "Нехай дні Курбан-байраму (15-18 жовтня) стануть часом висловлення нашої єдності, днями відвідування наших старших, рідних і близьких, хворих і нужденних", - йдеться у вітальному тексті. Муфтій також закликав мусульман подарувати своє тепло дітям, які опинилися без батьківського піклування.

Меджліс кримськотатарського народу у своєму привітанні побажав мусульманам міцного здоров'я, радості і щастя. "Нехай навколо вас процвітає мир і дружба!", - йдеться у вітальному тексті.

У Росії Курбан-байрам широко відзначається в регіонах з мусульманським населенням, а також у Москві та Санкт-Петербурзі, де проживає велика кількість прихильників ісламу.