Світовий попит на електроенергію зросте на третину до 2035 р., - МЕА

Світовий попит на електроенергію зросте на третину до 2035 р. Такий розвиток подій зазначений у базовому сценарії нового "Світового огляду енергетики - 2013", презентованого Міжнародним енергетичним агентством (МЕА), який був представлений напередодні в Лондоні, повідомляє Bloomberg.

Зсув глобального ринку в сторону Азії набирає обертів, проте ближче до 2020-х років Індія та країни Південно-Східної Азії випередять Китай за темпами зростання попиту. Близький Схід також виходить на центральне місце як споживач енергії, ставши до 2020 р. другим за розміром центром споживання газу, а до 2030 р. - третім за споживанням нафти, що призведе до переосмислення ролі регіону на енергетичних ринках.

Енергетичний попит у країнах ОЕСР зростатиме слабко і до 2035 р. становитиме менше половини від попиту решти країн світу. Низьковуглецеві джерела енергії задовольнятимуть близько 40% нового попиту на енергію у світі. В деяких регіонах швидкий розвиток вітрової та сонячної енергетики піднімає фундаментальні питання щодо моделі функціонування ринків електроенергії та їх спроможність забезпечувати відповідні інвестиції і довгострокову надійність.

"Основні зміни виникають у відповідь на зміни в економічному зростанні, зусилля з декарбонізації та технологічні прориви. Ми маємо інструменти, щоб впоратися з такими глибокими змінами ринку. Ті, хто очікує на успішні глобальні зміни в енергетиці, може отримати перевагу, а ті, хто цього не робить, ризикують приймати погані політичні та інвестиційні рішення", - сказала виконавчий директор МЕА Марія ван дер Хувен..

Наявність та доступність енергоносіїв стає критичним елементом економічного благополуччя, а у багатьох країнах - і промислової конкурентоспроможності. Сьогодні природний газ у США коштує тричі менше ніж в Європі (імпорт) та уп'ятеро менше, ніж у Японії. В середньому, японські чи європейські промислові споживачі платять за електроенергію більш ніж вдвічі більше, ніж їх колеги в США, і навіть китайська промисловість платить майже вдвічі більше.

За прогнозом МЕА, великі відмінності в цінах збережуться до 2035 р., впливаючи на стратегії компаній та інвестиційні рішення в енергоємних галузях. Частка США у світовому експорті енергоємної продукції дещо зросте до 2035 р., що стане найбільш яскравим свідченням зв'язку між відносно низькими цінами на енергоносії та промисловими перспективами.

З іншого боку, ЄС та Японія втратять близько третини від їх нинішньої частки світового ринку експорту енергоємної продукції, частково через високі ціни на природний газ, вугілля та електроенергію, вважають у МЕА.

На енергоємні галузі припадає близько чверті робочих місць та 70% споживання енергії у промисловості.

"На відміну від цін на нафту, які відносно однакові в усьому світі, ціни на інші види палива стали предметом значних регіональних відмінностей", - заявили в організації.

"Нижчі ціни на енергію у Сполучених Штатах означають, що вони в кращому становищі, щоб отримати економічні переваги, в той час як високі витрати енергоємних галузей в Європі та Японії будуть важким тягарем", - зазначив провідний економіст МЕА Фатіх Біроль.

Серед можливостей для пом'якшення впливу високих енергетичних цін документ називає енергоефективність: до 2035 р. дві третини економічного потенціалу від енергоефективності можуть залишитися невикористаними, якщо не подолати ринкові бар'єри. Однією з таких перешкод є субсидування викопних видів палива, що стимулювало марнотратне споживання, яке коштувало світу 544 млрд дол. в 2012 р.

"Європа може відповісти на ризик залежності від експорту через посилення енергоефективності, збільшення власного видобутку газу та скорочення енергетичних субсидій", - зазначив Біроль.

Пришвидшений рух до створення світового газового ринку міг би скоротити цінові розбіжності між регіонами. Реформи газового ринку та ціноутворення в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а також експорт скрапленого газу з Північної Америки можуть стимулювати ослаблення жостких норм контрактів на торгівлю газом та його прив'язки до високих цін на нафту.

Такі контракти на постачання газу можуть бути переглянуті, щоб скоротити витрати, оскільки постачальники, ймовірно, зменшать вплив на ціни. Це стає "ринком покупців", - сказав Біроль.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся