ua en ru

Мін'юст презентував роботу держпідприємства, яке керуватиме 21 реєстром

Міністерство юстиції України представило роботу нового держпідприємства, яке візьме в своє управління 21 реєстр Мін'юсту. Про це сьогодні на брифінгу повідомила перший заступник міністра Наталія Севостьянова.

Вона нагадала, що Мін'юст першим відкрив реєстр майнових прав на нерухоме майно та реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, також відомство запустило роботу електронних онлайн-сервісів.

Севостьянова зазначила, що ведення реєстрів в Україні не є системним.

Операторами близько 100 реєстрів, за її словами, є різні міністерства і відомства, через що ускладнено процес їх адміністрування.

"На сьогоднішній день існує 21 реєстр, оператором яких є Міністерство юстиції. Ми поставили перед собою завдання об'єднати ці реєстри під одним оператором, який буде їх адмініструвати",- повідомила Севостьянова.

Вона пояснила, що це дозволить оптимізувати роботу, скоротити витрати держбюджету, розробити своє програмне забезпечення.

"Ми сьогодні своїми власними силами виписуємо програмне забезпечення, яке буде тепер належати державі, і більше ніхто не зможе отримувати кошти за користування ним", - повідомила перший заступник міністра, зазначивши, що за минулої влади виплата роялті за використання програмного забезпечення була ключовою схемою корупції в Мін'юсті.

Севостьянова повідомила, що на сьогоднішній день вже є рішення уряду про створення державного підприємства "Національні інформаційні системи", яке об'єднає в своїй роботі 21 реєстру.

Вона додала, що прийнятий закон про прозорість та публічність державних фінансів, який ще не набув чинності, але Мін'юст уже представляє роботу цього держпідприємства.

"Ми вже готові презентувати нове підприємство, яке буде насправді працювати по-новому. Це буде перше держпідприємство, в якому буде незалежна громадська рада, чого ніколи не було на держпідприємствах, так як там завжди ховалася реальна корупція",- повідомила перший заступник глави Мін'юсту.

Севостьянова запевнила, що новостворене підприємство буде працювати прозоро, щоб не було жодних підозр у корупційних схемах.

В. о. генерального директора держпідприємства "Національні інформаційні системи" Олена Велика розповіла, що гендиректор підприємства буде обраний на відкритому конкурсі. За її словами, крім адміністрування 21 реєстру Мін'юсту, підприємство виконує деякі додаткові функції - забезпечення нотаріусів спеціальними бланками, підтримання кабінету електронних сервісів, експлуатація СЕТАХ (система електронних торгів арештованим майном).

Велика зазначила, що основна частина персоналу - інженерно-технічні працівники. Ці люди, зокрема, займаються написанням програмного забезпечення, яке зараз вже належить державі.

Загальна кількість користувачів реєстрів, за її словами, становить майже 32 тисячі осіб. Основні - це держреєстратори, держвиконавці, державні та приватні нотаріуси. Також підключаються до реєстрів і центри надання адмінпослуг місцевих органів самоврядування. У перспективі доступ до окремих реєстрів можуть отримати банки.

Радник міністра юстиції України, народний депутат Ігор Алексєєв розповів, що при режимі Януковича в Мін'юсті діяли три основні схеми розкрадання державних коштів. Перша схема полягала в закупівлі електронних цифрових підписів, друга - у закупівлі бланків у приватних структур. Третьою ключовою схеми отримання незаконних коштів, за його словами, була виплата роялті за використання програмного забезпечення.

Радник міністра підкреслив, що за цими трьома ключовими схемами держава отримала збитки на суму понад 1,12 млрд грн.