Мін‘юст планує до 2015 р. реформувати систему нотаріату в Україні

НовиниПолітика    28.12.2010 - 13:31

Міністерство юстиції України розробило заходи з реформування системи нотаріату України як інституту позасудового захисту цивільних прав фізичних та юридичних осіб. Наказ, яким затверджено концепцію реформування органів нотаріату, підписав міністр юстиції Олександр Лаврінович, повідомляє прес-служба відомства.

Реалізація положень концепції буде здійснюватися в декілька етапів і процес реформування вітчизняного нотаріату триватиме орієнтовно до 2015 р.

Так, протягом 2010-2012 рр. на реалізацію концепції передбачається розробка, обговорення та прийняття протягом базових законів. Протягом 2012-2015 рр. в Україні має бути створена професійна організація нотаріусів України та відбутися становлення професійного самоврядування.

Як зазначається в концепції, реформування галузі зумовлено зокрема, такими факторами як невизначеність статусу нотаріальних органів, зокрема, державних нотаріальних контор, приватних нотаріусів, державного нотаріального архіву. Відсутня правова база, яка б давала можливість нотаріусу як представнику державної публічної влади мати чітко визначені процесуальні права та обов'язки.

В Україні також відсутні критерії для оптимального забезпечення населення нотаріальними послугами. Внаслідок цього, наприклад, утворилася надмірна концентрація надання нотаріальних послуг в столиці України - м. Києві та обласних центрах.

В Україні відсутні законодавчо закріплені морально-етичні та професійні правила поведінки у нотаріальній діяльності, системи цінностей. Законодавчо не врегульовано пенсійне, соціальне забезпечення нотаріусів України та системи оподаткування доходів нотаріуса. Відсутній єдиний підхід щодо оплати за надання нотаріусами послуг, які не пов'язані з учиненням нотаріальних дій тощо.

Крім того, як зазначається в концепції, нинішня система нотаріату існує в умовах колізії нормативно-правових актів, що регулюють її діяльність. В Україні наявна величезна кількість підзаконних нормативно-правових актів, які нерідко суперечать один одному - інструкції, положення, порядки тощо.

Концепція також передбачає створення професійної нотаріальної палати з чітким визначенням її статусу.

Серед першочергових заходів, які будуть вирішуватися відповідно до концепції, стане підготовка проекту закону України «Про нотаріат та організацію нотаріальної діяльності в Україні», прийняття якого забезпечило б належне функціонування реформованого нотаріату. Буде розроблено Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, посадовими особами виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування, консульськими установами.

Одночасно планується вжиття заходів щодо зменшення кількості підзаконних нормативно - правових актів, які регулюють питання діловодства, архівної справи, ведення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій та їх узгодженості між собою.

Також першочергово будуть визначатися критерії для оптимального забезпечення населення нотаріальними послугами, розроблятися Порядок підвищення кваліфікації кадрів, які працюють у сфері нотаріату.

У переліку першочергових заходів - створення галузевого нотаріального архіву при Міністерстві юстиції України.

Для наступного забезпечення функціонування перетвореної системи, концепція передбачає створення Академії нотаріату як учбового закладу для підготовки фахівців у сфері нотаріату, підготовка та прийняття на законодавчому рівні кодексу професійної етики нотаріуса, створення професійної самоврядної організації нотаріусів.

Передбачається також унесення до класифікатора галузей права змін щодо виділення окремої галузі - нотаріального процесу.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top