ru ua

В Україні розробили проект про перевірки проживання українців за місцем прописки

В Україні розробили проект про перевірки проживання українців за місцем прописки Фото: прописка (РБК-Україна)

Якщо громадянин не проживає за місцем прописки, йому може загрожувати штраф від 340 до 850 гривень

Офіс реформи адміністративних послуг розробив законопроект "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", яким передбачається введення перевірок фактів проживання громадян у місцях їх реєстрації. Про це повідомляється на сторінці офісу в соцмережі Facebook.

Згідно з проектом, пропонується дозволити органам реєстрації проводити перевірки фактів проживання громадян у місцях, у яких вони офіційно зареєстровані. Так, інформація про місце проживання або про зняття із реєстрації у місці проживання повинна бути внесена до Єдиної інформаційної системи. Планується, що система повинна бути введена в експлуатацію з 1 липня 2019 року, а всі громадяни, які не зареєстровані за місцем проживання, зможуть безкоштовно зареєструватися до 31 березня 2021 року.

При цьому зазначено, що перевірка не проводиться щодо осіб, які є власниками (співвласниками) житла, що знаходиться за адресою їх прописки, військовослужбовців, бездомних та інших осіб, які не мають постійного місця проживання.

Планується, що перевірку факту проживання проводитиме орган реєстрації, а також інші органи влади у випадках, встановлених законодавством.

У законопроекті зазначено, що громадяни старше 14 років зобов'язані протягом 30 днів особисто або через Інтернет подати заяву про реєстрацію свого місця проживання. Громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу або беруть участь у судовому процесі, зобов'язані проінформувати орган реєстрації про місце свого перебування.

У проекті вказані такі підстави для перевірки:

  • звернення розпорядника житла;
  • звернення одного з батьків чи іншого законного представника дитини у віці до 14 років;
  • звернення органу державної влади або органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які отримали документально підтверджену інформацію про те, що особа не проживає в житло, яке знаходиться за адресою її зареєстрованого місця проживання.

Крім того, перевірка може проводитися за зверненням керівника установи загальної середньої освіти для перевірки факту проживання дітей на території обслуговування зазначеної установи. Підкреслимо, що, згідно з текстом проекту, перевірки можуть проводитися і з інших причин. Термін перевірки не повинен перевищувати 30 днів.

Друзі, ми раді представити вам нову редакцію проекту Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця...

Опубліковано Офіс реформи адмінпослуг 11 квітня 2018 р.

Відзначимо, що під час перевірки уповноважена особа органу влади може досліджувати житлове приміщення на предмет ознак проживання у ньому зареєстрованого громадянина, а для цього перевіряючий може опитати сусідів, перевірити наявність засобів особистої гігієни та одягу, інших доказів.

Так, якщо встановлено факт непроживання громадянина за місцем прописки, передбачена адміністративна відповідальність. Зокрема, на особу пропонується накладати штраф від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто, від 340 до 850 гривень.

Нагадаємо, раніше київські чиновники з Департаменту освіти і науки, молоді та спорту попереджають про відповідальність за подачу фіктивних довідок про місце проживання при оформленні дитини в перший клас.