ru ua

КСУ припинив співпрацю з Конституційним судом РФ з-за визнання приєднання Криму до Росії

Конституційний суд України прийняв рішення про припинення дії меморандуму про розвиток співробітництва між КСУ та Конституційним судом Російської Федерації.

Конституційний суд України прийняв рішення про припинення дії меморандуму про розвиток співробітництва між КСУ та Конституційним судом Російської Федерації. Про це йдеться у рішенні КСУ № 10-р/2014 від 17 квітня 2014 р., яке поширила прес-служба суду.

Меморандум передбачав підтримання відносин між судами на основі принципів подальшого розвитку всебічних взаємовигідних українсько-російських відносин, забезпечення верховенства права, основних прав і свобод людини, взаємної поваги, довіри та співробітництва.

Причиною припинення дії меморандуму стало визнання КС РФ конституційності приєднання АР Крим до Російської Федерації.

Згідно з документом, правових підстав для проведення 16 березня2014 р. референдуму в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не було, і його результати не можуть вважатися основою для "самовизначення Автономної Республіки Крим та міста Севастополя".

"Однак всупереч зазначеному рішенню Конституційного суду України вказаний референдум було проведено, а його результати використано для укладання 18 березня 2014 р. договору між Російською Федерацією і так званою "Республікою Крим" про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим та утворення у складі Російської федерації нових суб'єктів"", - йдеться у рішенні КСУ.

Конституційний суд України наголошує, що АР Крим та місто Севастополь як невід'ємні складові частини системи адміністративно-територіального устрою України не є суб'єктами міжнародного права і тому не можуть бути сторонами міжнародних договорів, наслідками підписання яких є порушення територіальної цілісності України, бо це суперечить Конституції України та ряду міжнародних статутів та договорів.

"Конституційний суд Російської Федерації, розглянувши "справу щодо перевірки конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим... ухвалив постанову від 19 березня 2014 р. № 6-П, якою визнав цей договір таким, що відповідає Конституції Російської Федерації, визнавши таким чином міжнародну правосуб'єктність адміністративно-територіальної одиниці України", - йдеться у документі.

Цим Конституційний суд РФ, на думку суддів КСУ, знехтував принципами та положеннями меморандуму щодо подальшого розвитку всебічних взаємовигідних українсько-російських відносин.

Враховуючи це, КСУ вирішив припинити дію меморандуму про розвиток співробітництва між Конституційним судом України та Конституційним судом РФ та доручити голові КСУ проінформувати Конституційний суд Російської Федерації про прийняте рішення.