ru ua

Комуністи Молдови зірвали повторні вибори президента республіки.

Парламентська фракція Партії комуністів Молдови (ПКРМ) бойкотувала повторні вибори президента республіки і покинула у повному складі зал, де проходить спеціальне засідання з повторних виборів президента. Без 8 голосів Партії комуністів правлячий "Альянс за європейську інтеграцію" не може затвердити президентом Маріана Лупу, висунутого на цей пост правлячою коаліцією "Альянс за європейську інтеграцію".

Виступаючи на засіданні парламенту, керівник фракції ПКРМ Марія Постойко сказала, що з 10 листопада, коли відбулася перша спроба обрання М.Лупу главою держави, нічого не змінилося. Не змінив свого відношення ні кандидат на пост президента М.Лупу, ні очолювана ним Демпартія. М.Постойко знов звинуватила правлячий альянс у відмові від пріоритетів активної соціальної політики, припиненні стратегічних програм підтримки населення, що, на думку депутатів-комуністів, привело в цілому до політичної і соціально-економічної деградації. Фракція Партії комуністів також звинуватила правлячий альянс в грубих порушеннях конституції і інших законів, фальсифікації вирішень парламенту, узурпації державної влади, проведенні відставок по політичних причинам, припиненні телерадіопрограм російською мовою, введенні цензури в ЗМІ.

Також правлячий альянс був звинувачений в просуванні політики з ігноруванням поліетнічності Молдови, встановленні антидемократичного і антиєвропейського режиму. М.Постойко заявила, що Партія комуністів Молдови неодноразово пропонувала в парламенті розглянути можливість створення лівоцентристської більшості, щоб в цьому форматі приймати добре продумані антикризові заходи, добитися об'єднання всіх конструктивних сил молдавського суспільства. За словами М.Постойко, замість цього було посилено тиск на фракцію комуністів, почалися нападки на безперечні досягнення ПКРМ. Як було відмічено, в цих умовах, враховуючи заклики своїх виборців, Партія комуністів Молдови не братиме участь в повторних виборах президента і не голосуватиме за кандидатуру від правлячого альянсу. Депутати фракції ПКРМ поклали всю провину за зрив виборів на М.Лупу і очолювану ним Демпартії, які підтримали, а не виступили проти прорумунської, антимолдовської і антидержавницької політики альянсу і не прислухалися до пропозицій створити промолдовську лівоцентристську коаліцію.

Як повідомлялося раніше, лідер Демократичної партії Молдови, екс-спікер парламенту Маріан Лупу є єдиним кандидатом на пост президента республіки, зареєстрованим для участі в повторних виборах глави держави, які пройдуть сьогодні, 7 грудня 2009 р. Парламент країни не зміг обрати 10 листопада ц.р. нового президента з першої спроби. За кандидатуру М.Лупу проголосували всі 53 депутати від того, що висунув його на цей пост парламентської більшості - "Альянсу за європейську інтеграцію". Проте, оскільки депутати фракції партії комуністів Молдови відмовилися взяти участь у виборах, для обрання М.Лупу президентом не вистачило 8 голосів, які можна було отримати тільки у фракції ПКРМ.

Якщо і після повторних виборів новий президент Молдови не буде вибраний, виконуючий обов'язки президента Міхай Гімпу повинен розпустити парламент. Передбачено, що протягом одного року парламент може бути розпущений тільки один раз, і повторний розпуск парламенту може проводитися тільки після закінчення одного року з дня останнього розпуску, який відбувся 16 червня 2009 р. Таким чином, чергові дострокові парламентські вибори можуть пройти в Молдові восени 2010 р., оскільки на їх підготовку відводиться ще два місяці.

Колишній президент Молдови Володимир Воронін подав у відставку 11 вересня 2009 р. Того ж дня парламент оголосив посаду президента вакантною і призначив голову парламенту М.Гімпу тимчасово виконуючим обов'язки глави держави.