ru ua

Іноземна валюта все менш цікавить населення, - експерти

Попит на іноземну валюту на готівковому ринку з початку року впав майже в 10 разів. За даними Національного банку, у січні населення купило у банків валюти всього на 201 млн дол. більше, ніж продало їм. Для порівняння, у минулому жовтні, коли відбулися парламентські вибори, чистий попит з боку українських громадян на валюту склав 3,34 млрд дол. Різке падіння інтересу до іноземної валюти не є дивним, оскільки громадяни нарешті переконалися, що курс уже тривалий час залишається стабільним , оскільки Нацбанк не припиняє проведення валютних інтервенцій для його підтримки, вважають експерти.

«Девальвація гривні не відбудеться, оскільки уряд цього не допустить. У нас великі борги приватного сектору та держави в іноземній валют - в цілому близько 30 млрд дол. Крім того, у банків залишається ще дуже багато кредитів в іноземній валюті, при девальвації цей портфель дуже виросте. Крім того, Україні потрібно розраховуватись за газ в іноземній валюті», - сказав виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Експерти також відзначають, що і минулорічний ажіотаж на валюту був пов'язаний більшою мірою не з якимись негативними тенденціями або передумовами для девальвації, а виключно зі спекулятивними оборудками. «Зараз немає ніяких економічних передумов для того, щоб відбувалася девальвація. Просто є категорія громадян, які заробляють на коливаннях валютного курсу», - зазначив директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць.

Разом з падінням попиту на валюту виріс інтерес до гривневих депозитах, оскільки на сьогоднішній день вони є найбільш прийнятним інструментом для заощадження коштів. Ставки на такі вклади як і раніше тримаються на високому рівні. За даними Українського індексу ставок за депозитами фізосіб, зараз гривневий вклад на рік можна розмістити в середньому під 18%. Тому в грудні минулого року громадяни поклали на банківські гривневі рахунки рекордні 6,4 млрд грн, а в січні - 5,9 млрд. грн. На тлі знецінення американської та європейської валюти, зараз громадянам вигідніше всього вкладатися саме в гривню, підкреслюють фахівці.

«Нам слід звернути увагу, що, на поточний момент долари не є гарантом стабільності. Для цього існує декілька причин: світова інфляція долара і відмова низкою країн ОПЕК і Китаєм від його використання. А у нас в країні населення залишається заручником долара», - резюмував доктор економічних наук, експерт-аналітик Інституту фінансово-економічних досліджень Андрій Матвійчук.